Volkswagen го испорача 100-илјадитиот примерок на e-Golf

Volkswagen го испорача 100-илјадитиот примерок на e-Golf

Во моментите додека го очекуваме претстојниот ID.3, VW извести за производствениот успех на електричниот Golf

Објавено на 29 ноември 2019 година

Веста дека Volkswagen го испорачал 100-илјадитиот примерок на e-Golf нé изненади. Искрено, никој не очекуваше дека електричната верзија на европскиот владетел на тронот стигнала до таква бројка купувачи. Се појави во 2011 година, а сериското производство му започна три години подоцна. Располага со електромотор од 136 коњски сили и има автономија од 230 километри. Според зборовите на Холгер Б. Зантел кој во Volkswagen е одговорен за продажба и маркетинг за Германија, годинава до октомври од e-Golf се произведени 27.900 примероци. Најголеми пазари за него се Норвешка, Германија, САД, Велика Британија и Холандија. Јубилејното возило е испорачано на купувач од Германија.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER