Opel – 75 милиони произведени молњи

Круна украсена со четири дијаманти! Grandland GSe e јубулејниот Opel, кој ќе биде следниот, електричен или со горивни ќелии??? Ова лето Господово 2022-ро, е година на прослави во Opel. Руселсхајмската молња ја слави својата 160-годишнина заедно со 30-тиот роденден на фабриката во Eisenach, 40 години од почетокот на производството на еден од најпродаваните модели, Opel […]

Казните во Хрватска од нова година поевтинуваат

Поевтино е во евра! Интересна приказна стигнува од Хрватска – со воведувањето на еврото како официјална валута што ќе се случи на нова година, казните за сообраќајни прекршоци во Хрватска поевтинуваат. Имено, со измените на законот за безбедност на сообраќајот на патиштата во него е вградена формула според која висината на казните се конвертира од […]

Peugeot – Три светски премиери на саемот за автомобили во Париз

Гордо појавување пред домашната публика На претстојниот саем на автомобили во Париз (17-23.10.2022), омилениот автомобилски бренд на Французите ќе настапи со три светски премиери. На штанд од 900 m2 под слоганот на брендот „Со Allure сè е поубаво“, трите светски премиери ќе ја демонстрираат забрзаната електрификација и инвентивноста. Иновативниот Peugeot 408 ќе биде прикажан на […]

BMW – Шест милиони возила призведени во САД

Бомбардерската верзија BMW X6 M со 4,4-литарскиот M Twin Power Turbo V8 со 600 КС офарбана во Java Green Metallic е шест милионитиот BMW произведен во Спартанбург и наместо да оди кај купувач тој ќе биде задржан во фабричката историска колекција. Пред 30 години оваа фабрика започна со производство на автомобили а првиот милион е […]

Еуроимпекс ја шири гамата на Opel, овој пат со функционални и шизички додатоци

Дополнителна опрема скроена по мерка за Astra Не помина долго време од домашната премиера на Astra и веќе доаѓа ново пријатно изненадување. Додека чекаме да пристигне караванската изведба увозникот Еуроимпекс известува за уште едно освежување во понудата на Opel, а тоа е оригинална дополнителна опрема за ѕвездата од Руселсхајм. Станува збор за повеќе додатоци направени […]

Novitec – Набилдан и нашминкан Maserati MC20

Новиот пакет содржи естетски измени и зголемување на силата Познатиот германски тјунер на супер автомобили благодарение на ремапирање на електрониката на моторот и издувниот систем со високи перформанси, од три литарскиот V6 со двоен турбо полнач разви дополнителна 81 КС и зголемен вртежен момент од 88 Nm. Како резултат на тоа МС20 сега има 711 […]

Opel Astra PHEV – Нов миленик на Клоп

Јурген Клоп се електрифицира Амбасадорот на Opel, популарниот фудбалски тренер Јурген Клоп, од сега ќе патува со Opel Astra плагин хибрид со која и самиот влегува во електрификацијата. Со неа, двократниот „светски тренер на годината“ може да помине до 60 километри со нула емисии на штетни издувни гасови. Клоп се определи за Ultimate ниво на […]

Opel – Blitz Transporter

Пронајден изгубениот предок на Vivaro и Movano! Случајно пронајдените осум фотографии од возило за достава потегна лавина од коментари и емоции во Руселсхајм. Фотографиите го документираат пионерскиот дизајн на компактното комерцијално возило Blitz (молња) кое очигледно било целосно развиено и во возна состојба. Името на проектот беше напишано со молив на задната страна на сликите: […]

Bugatti Mistral Roadster – Лебедовата песна на W16

Последниот модел со легендарниот мотор! Смотрата на луксуз и естетика во Пебл Бич е место каде се претставуваат врвни изведби на автомобили. Токму ова место беше одбрано за лансирање на најновиот модел од Мулуз, кој воедно ќе биде последен со W16 моторот со четири турбо полначи кој беше еден од најмоќните во светот и заштитен […]

VW Golf R „20 Years“ – Најбрзиот R на Нордшлајфе

Голфот не се предава! Во роденденското издание со засилени перформанси, управуван од Бенџамин Лехтер, Golf R за четири секунди го собори сопствениот рекорд. Фабричкиот тест возач ја поминаа патеката долга 20,8 километри за 7:47,31 минути. Уште поспортската верзија за 20-тиот роденден на Golf R испорачува 14 КС повеќе од сегашниот сериски модел и забрзува од […]