Dodge Challenger SRT Demon – Најсилниот на сите времиња

Пеколно силен и ѓаволски брз! Dodge го направи забранетиот чекор и, одејќи таму каде што никој претходно не се осмелил, претстави автомобил кој директно води до портите на пеколот. Во името симболично му е содржан зборот Demon, но тој е повеќе од тоа. Се работи за луда изведба на Challenger, кој пред планираниот пат кон […]

Peugeot Inception Concept – Го инспирира светот на високата мода

Peugeot prêt-à-Porter Европската премиера на студијата Inception Concept одржана во Париз, Peugeot се потруди неа да ја направи уште по француска. Визијата за иднината, Peugeot прв пат ja претставi на 5-ти јануари на саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас. Inception Concept воодушеви со своите смели решенија кои користењето на автомобилот ќе го донесат на […]

Peugeot – 10 години i-Cockpit

Од концепт до масовна прифатеност Воведувањето на новите ергономски пристапи повлече лавина подобрувања и иновации Во својата историја Peugeot секогаш имал смели идеи за автомобилите. Преку своите концепти привлекуваше огромно внимание на автомобилските смотри. На една таква, тогашната кралица на саемите, Салонот на автомобилите во Женева, во 2010-та преку концептот SR1 „лавот од елисејските полиња“ […]

Alfa Romeo Giulia GTAѕ – Првата од 500

Валери Ботас стана член на „племето“ Најсилниот модел направен од миланскиот шармер ќе се произведе во ограничена серија од 500 примероци. По распродавањето на верзијата Giulia GTAm, сега доаѓа нова ограничена изведба. Првата произведена Alfa Romeo Giulia GTAѕ оди во колекцијата на Валери Ботас. Финскиот возач во Формула1 е пасиониран љубител на несекојдневните автомобили. Проширувањето […]

Pegasus – Во служба на полицијата?

Трансформер во заштита на законот Ќе стане ли австралиската полиција прва во светот која за бркање на криминалците ќе користи летечки автомобили? Така се надева компанијата Pegasus која претстави концепт на возило кое на пат се вози како автомобил а во воздух лета како хеликоптер. Основана пред скоро деценија ипол, оваа австралиска фирма ентузијастички работи […]

Škoda Octavia Combi – 25 годишен јубилеј

Омилениот караван Својот 25-ти роденден Octavia Combi го слави како најпопуларен модел во класата Во време кога караваните изумираат, најпопуларниот меѓу нив слави четврт век постоење. Škoda Octavia во оваа изведба беше претставена две години после лимузинската и во многу што ги надмина мерилата на компактната класа каде припаѓа. Огромниот багажник, раскошниот ентериер и неспоредливата […]

Scania P 45 – 66 тони на струја

Електричен колос За потребите на еден норвешки каменолом, Scania го испорача најтешкиот електричен камион. Тој со својата вкупна тежина од 66 тони ќе има задача до блиското пристаниште годишно да транспортира околу 120.000 тони варовник. Пресметките велат дека со неговата употреба ќе бидат заштедени 60 тони дизел и во атмосферата ќе бидат испуштени 156 тони […]

Honda CR-V – Hybrid Racer

Малиот Годзила Иако кросовер не е најдобар избор за тркачки автомобил, Honda на предизвикот одговори со креирање на уникатна комбинација. Инженерите на перформансното одделение на јапонската марка во каросеријата на CR-V вградија механика која е на ниво на инди-кар. Нивни амбиции е тој да биде лабораторија на тркала која ќе ги демонстрира потенцијалите на својата […]

Aston Martin DBX707 – Медицинско возило во F1

Формула 1 има ново медицинско возило Најбрзата итна помош во светот е Aston Martin DBX707 Екстремниот британски модел во новата верзија улогата ја доби со надградбите на моторот, преносот, ослонувањето и сопирачките кои го сместија на највисокото скалило меѓу кросоверите на денешницата. Седиштата се тркачки, исто и пневматиците а опремен е и со комуникациски систем […]

Pininfarina Battista – Го собори рекордот на Rimac Nevera

Три стотинки побрз, 200.000 евра поскап Уште од кога се појавија и двата електрични хиперавтомобили се поставува прашањето кој е подобар – оригиналниот Rimac Nevera или облагородениот Pininfarina Battista? Одговорот на него го дадоа Италијанците кои водени со желбата за докажување се упатија дури во Индија, од проста причина што сопственик на дизајн студиото е […]