Уште еден електричен Porsche

Објавено на 11 јули 2018 година

Германците уште не потврдиле, но јавноста дозна – Porsche Mission E Cross Turismo доаѓа во 2021 година. Прекрасниот концепт покажан во Женева ќе настапува на електричниот пазар заедно со Taycan како конкурент на Tesla Model X. Има многу аргументи за да го победи – електричната погонска група развива 600 коњски сили и ги задвижува сите тркала, забрзувајќи го до сто километри на час за 3,5 секунди. Автономијата му е 400 километри, како и дека за полнење на батериите се потребни едвај 15 минути. Сепак најсилниот аргумент е неговата мускулеста става.

видео

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER