Renault Symbioz – Видео

Renault сега има четири компактни кросовери. На купеовски скроената Arkana, Austral од повисоката класа, целосно електричениот Scenic сега им се придружи Symbioz, конструиран на платформата Renault-Nissan CMF-B. Судејќи според популарноста на овој тип возила Renault се надева дека Symbioz ќе биде подеднакво популарен кај приватните и флотните купувачи. Еве зошто.

Ferrari 12 Cilindri – Видео

Јасно и гласно, Ferrari во инает на трендот на електрификација, останува верен на старото школо. Тоа значи дека има нов модел со бензински мотор поставен напред, погон на задните тркала кои ги „клоцаат“ 12 цилиндри без никаква помош од електриката. Секако дека Ferrari е електрифициран со неколку модели со приклучни хибриди, но по се изгледа […]

Opel Grandland 2024 – Видео

Оваа година Opel го зајакнува своето портфолио во сегментот на кросовери. Пред три седмици ја претстави новата Frontera, а сега и новата генерација на Grandland која е значително поголема од нејзиниот претходник. Новиот Opel Grandland носи со себе голем број луксузни карактеристики со кои се искачува во нови височини и ја потврдува електричната ориентација на […]

Lamborghini Urus SE – Видео

Во својот налет кон електрификацијата бесниот италијански бик ја претстави верзијата на Urus со приклучен хибрид. Иако е засилена со помош на струјата, поради тежината ги има истите перформанси како класичната изведба

BMW M4 CS – Вториот најбрз BMW на Нирбургринг – Видео

Видео кое на октанските зависници ќе им дојде како мелем BMW не губеше време и само три дена по претставувањето на М4 СЅ демонстрира за што е способен новиот модел. Купето со високи перформанси со погон на сите четири тркала, го обиколи Нурбургринг – Нордшлајфе за само 7:21,989. Со тоа стана второто најбрзо BMW на […]

Mercedes G580 EQ – Видео

G580 EQ е електричната верзија на теренската икона на Mercedes. Располага со многу моќ и теренски карактеристики кои, најверојатно, неговите сопственици нема да ги искусат.

Авто Магазин – Нова Епизода

Во Пекинг се оджа саемот на автомобили, но за новитетите од најголемиот пазар на автомобили на светот се погрижија со видео запис да не информираат само европските марки. Таму премиери прославија членовите на групацијата VW и BMW. Од Обединетото Кралство ни дојде запрепастувачка вест. Таму атрактивниот MG Cyberster е поскап за дури 25.000 евра отколку […]

MG Cyberster – Во Европа поскап за 25.000 евра

MG ја збуни јавноста со објавувањето на цената на атрактивниот Cyberster Во Велика Британија цената на Cyberster ќе стартува од 55 илјади фунти позиционирајќи го електричниот родстер точно меѓу Porsche 718 и BMW Z4. Оваа цифра за некои изгледа висока бидејќи моделот во Кина каде се произведува се продава за околу 33 илјади фунти. За […]

Mazda CX-80 – Видео

Mazda го претстави најновиот член на семејството на спортско-корисни возила што постојано се проширува. Во најновата еволуција дизајнерите се фокусирале на чистиот и елегантен дизајн кој ги краси новите модели на марката. Со речиси пет метри должина и меѓуоскино растојание подолго од три метри, CX-80 не е само издолжена верзија со три реда седишта на […]

Авто Магазин – Нова премиера

Светската економија е на стаклени нозе, каматите пораснаа, државите ги укинуваат субвенциите за електричните возила. Сето тоа се одразува на автомобилската индустрија која се уште ги чувствува последиците од пандемијата и неможе да ги достигне бројките на продажба од 2019 година. Затоа пак луксузните производи се продаваат како алва. Денеска нив ќе ги имаме во […]