BMW – i Vision Dее

Портал во дигиталниот свет Камелеонска надворешност, дигитализација и одржливост се лајт мотивите на новиот баварски концепт Вториот концепт кој се претстави како предвесник на идната генерација електрични возила на BMW, на саевот за конзумерска електроника во Лас Вегас, покажува како може да се интегрира традиционалното со футуристичкото размислување. i Vision Dee (што значи Дигитално емоционално […]

Премиера – Peugeot Inception Concept

Иднино, добредојде! Концептот најавува импресивни остварувања не само како ЕВ, туку како генератор на технички иновации Слоганот Allure (привлечност) отвора ново поглавие во историјата на Peugeot и употребата на возилата воопшто. Не се работи само за дизајнот, силата на моторите или за дострелот. Inceptoin инкорпорира технолошки модули напојувани со вештачка интелигенција која групацијата Stellantis ја […]

Jaguar F-Pace – Поголем дострел на хибридите

Засилен напон 2023 година уште не започна, Jaguar веќе покажа дел од планираните освежувања за моделската 2024! Со дискретни оптички зафати британците само го нагласуваат техничкото модернизирање на F-Pace. Акцентот е ставен на намалување на штетните издувни гасови преку зголемување на дострелот на приклучните хибриди. Jaguar F-Pace 400e доби поголема Литиум-Јон батерија која во својата […]

NanoFlowcell QUANTiNO 25 – Дали на повидок е нова револуција?

Електрично возило без батерија! За компанијата nanoFlowcell не сме слушнале ниту збор од 2015-та откако на Саемот во Женева го покажаа концептот QUANTiNO кој беше подготвен за производство. Од тогаш поминаа седум години во молк, за да изненади најновото соопштение од марката дека планира да започне со производство во САД. Електричните возила развиени од nanoFlowcell […]

Aehra – Втора фаза на оптимизам

Конкуренција на гигантите? По најавата и покажаните скици дека ќе произведува луксузно спортско-корисно возило, Aehra го презентира прелиминарниот изглед и интериер на своето возило. Рака на срце, уште е далеку од сериско производство, но наскоро треба да биде презентиран прототипот кого со нетрпение го очекуваме. Иако уште нема официјално име, спортско корисното возило возбудува со […]

Bertone GB110 – 1.100 коњи поени од синтетичко гориво

Враќање во иднината Легендарното италијанско дизајнерско студио Bertone по своето повторно раѓање објави дека планира да произведе 33 примероци од хипер автомобилот GB110 кој ќе располага со 1.100 КС и исто толку њутн метри. Па што, би кажале, вакви потфати има колку ти душа сака! Сепак ова е нешто сосема поинакво. Bertone беше неизбежен дел […]

Hyundai Kona – Новата генерација пристигнува вгодина

Четири изведби на иста основа Новата генерација на Kona доаѓа во 2023 година. Се надоврзува на докажаната технологија, но е поголема и помодерна. Зад развојната ознака SX2 се крие втората генерација на Kona. Hyundai најавува електрична верзија, мотори со внатрешно согорување, хибриден погон и спортска верзија N-Line. Новиот модел ќе бележи вкупно 4,36 метри што […]

Volvo EX30 – Најавен за 2023

Помалиот брат на EX90 Уште не е слегната прашината околу претставувањето на ЕХ90, Volvo не „наложи“ за следната премиера што ја подготвува за вгодина. Пред еден месец, Volvo го лансираше својот електричен предводник EX90, отворајќи ново поглавје во иднината на компанијата. Во таа пригода извршниот директор на Volvo, Џим Руан, ја заврши својата презентација со […]

Toyota Prologue Concept – Дизајнерски маневар против здодевноста

Дали вака ќе изгледа новиот C-HR? Не така одамна, Toyota важеше за марка што прави доверливи возила со здодевен изглед. Во последните години ваквата перцепција се менува. Констатацијата за доверливоста остана, но перцепцијата за изгледот полека, но сигурно се менува. Тоа го докажува концептот Toyota Prologue, која би требало да стане втората генерација на C-HR, […]

VW ID.3. – Се најавува рестајлинг

Херојот на електрификацијата на ревизија Сè уште нема официјални фотографии, но скиците веќе јасно откриваат дека критикуваните дизајнерски решенија се корегирани. Истото се однесува на употребените материјали во внатрешноста. Тоа се случува само две и пол години по дебито на моделот новите решенија ги „пеглаат“ критиките за материјалите во внатрешноста и на надворешниот изглед. Сега […]