Nio ET9 – Знаменосецот доаѓа во 2025 година

Кинескиот луксузен седан ќе ги предизвика докажаните премиум лимузини Својата премиум ориентација Nio ја потврдува со најавениот ЕТ9 кој ќе биде најлуксузниот модел на марката. Тој е позициониран во друштвото на BMW i7, Mercedes-Benz EQS и Tesla Model S но, кога ќе дојде на пазарот во 2025 година, ќе донесе нова архитектура од 900V и […]

Volkswagen – „Народното возило“ го штити народот

Новата генерација за безбедност за излегување од возилото ги предупредува возачите и патниците за околните учесници во сообраќајот Пешаците и велосипедистите се најранливите учесници во сообраќајот. Со цел уште повеќе да ги заштити, VW го разви својот систем за идентификација на повисоко ниво. Невнимателното отворање на вратите на возилото претставува ризик од сообраќајни несреќи. Тој […]

Škoda Enyaq – Laurin & Klement

За моделската 2024 година Škoda ја отстранува кратенката iV и Eniaq доаѓа во раскошно опремената верзија Laurin & Klement Техничките надградби на Enyaq во моделската 2024 година вклучуваат помоќни погони, пократко време на полнење на батериите и поголема автономија. Верзиите Enyaq 85 и 85x ги заменуваат изведбите 80 и 80x. Исто како и спортските RS […]

Toyota – Со мал урбан кросовер во лов на Volvo EX30

Следната година на пазарот доаѓа мал урбан теренец, а потоа поголем купе кросовер Еден од шесте нови електрични автомобили што Toyota ќе ги лансира во Европа во следните две години е прикажан преку концептот Urban SUV. Повеќе од сигурно е дека изгледот ќе остане непроменет и ќе се бори со електричниот Jeep Avenger, Volvo EX30, […]

Lancia – Ypsilon Edizione Limitata

Италијанскиот градски автомобил ќе се прероди како EВ, во ограниченото издание По дванаесет години на пазарот, на Lancia Ypsilon ѝ е очајна потребата од редизајн. Тој конечно е најавен за февруари и тоа како што знаат Италијаните. Најавија дека ќе биде електрично возило и ќе се понуди во ограничена серија наречена Edizione Limitata Cassina. Специјалното […]

Nissan – Три нови модели ќе бидат електрични

Со инвестиција тешка 1,25 милијарди евра Nissan ја редефинира својата гама во Европа Стратегијата на Nissan  е едноставна. Ориентирана е кон електричните возила, а како допринос на неа објави дека покрај новата генерација на Leaf, која ќе се трансформира во кросовер, лансира уште две електрични возила. Дека концептите претставени на салонот во Токио пред некој […]

Xpeng X9 – Луксузно комбе за Кина

Електричното многунаменско возило со седум седишта има специфичен дизајн за да постигне рамнотежа помеѓу функционалноста и „технолошката естетика“. Кинеските марки на возила традиционално имаат свој пристап во обликувањето на своите модели. Последен пример за тоа доаѓа од Xpeng  кој на саемот во Гванжу го прикажа своето многунаменско возило Х9. Малку збунувачки делува надворешниот изглед кој […]

Toyota Crown Signia и Camry – LA Auto Show 2023

Отсуството на значајни изложувачи меѓу кои годинава ги немаше ни сите домашни, а уште повеќе недостатокот од вистински новитети, на површина ги исфрлија вистинските претенденти на американскиот пазар