Subaru Impreza – Шестата генерација стартува од Америка

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Подготвена за нова младост

Ретки се моделите во светот на автомобилите што се одржуваат во редовната понуда и можат да се пофалат со богата спортска кариера. Еден од нив секако е Impreza која во својата шеста генерација не донесува тектонски промени и се држи до својот ритам. Subaru потенцира дека новиот дизајн, кој и не делува така ново, крие подобрени перформанси, зголемена безбедност и ажурирана мултимедијална технологија. Испод хаубата не е сменето ништо. Таму е сместен четирицилиндерскиот боксер мотор од два литри и 152 коњи и неговата поголема по зафатнина изведба. Таа има 2,5 литри и 30 коњи повеќе. Нивната сила се пренесува преку CVT менувач и се дистрибуира на сите тркала преку ревизираниот симетричен систем. Во кабината акцентирана е дигитализацијата и доминира централно поставениот 11,6 инчен екран. Тој е лицето на Subaru Starlink мултимедијалниот систем кој прв пат се сретнува во Impreza. Ќе има неколку нивоа на опременост, а во игра е вратена ознаката RS која ќе ја носат врвно опремените егземплари. Во САД Impreza ќе почне да се продава пред божиќните празници а од престојната пролет и на останатите пазари.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER