Lamborghini Revuelto – Премиера која желно се очекуваше (фото & видео галерија)

Новиот бик од италијанската корида Aventador доби достоен наследник – плаг-ин хибрид со V12 мотор со 1.015 KS кој до 100 km/h ќе забрза за 2,5 секунди и ќе потегне до максимални 350 km/h Во славеничката 60-годишнина на марката, Lamborghini го претстави првиот свој суперавтомобил со хибридна концепција. Со новата карбонска архитектура и својот 6,5 […]

Dacia – Новите планови на малиот џин

Во потрага по сопствениот пат во новата организација на Renault, романската Dacia ги најави своите планови за блиска иднина. Според нив новата генерација на Duster ќе пристигне догодина, а во 2025-тата се очекува најголемиот модел во гамата базиран на концептот Bigster кој го видовме пред две години. Тој ќе се произведува во главната фабрика во […]

Hyundai ACR – Батлер за електрични возила

Робот за полнење БЕВ За Hyundai знаеме од автомобилите, но корејскиот индустриски конгломерат се занимава скоро со сé, од производство на цемент до прекуокеански бродови. Роботиката е една од гранките во која Hyundai е силен и затоа не треба да чуди што направија робот за автоматско полнење на електричните возила. Тој може да комуницира со […]

MG4 EV – Наскоро во Македонија

Големи амбиции од истокот Кон крајот на идниот месец се очекува промоцијата на компактниот електричен модел на MG во Македонија После одличниот европски старт, кинескиот MG е подготвен уште еднаш силно да удри со неговиот адут кој директно го напаѓа Volkswagen ID.3. Овој пат фокусот се пазарите каде поради цената ЕВ не се интересни за […]

Dodge Challenger SRT Demon – Најсилниот на сите времиња

Пеколно силен и ѓаволски брз! Dodge го направи забранетиот чекор и, одејќи таму каде што никој претходно не се осмелил, претстави автомобил кој директно води до портите на пеколот. Во името симболично му е содржан зборот Demon, но тој е повеќе од тоа. Се работи за луда изведба на Challenger, кој пред планираниот пат кон […]

Премиера – Renault Espace

Моноволумен во улога на теренец Од улогата на пионер во сегментот на моноволуменци во Европа, Espace станува еден од многуте теренци Renault тврди дека новата генерација на Espace ја задржа својата ДНК. Тоа помалку е контрадикторно бидејќи кога го лансира во 1983 година беше првиот моноволуменц од европски производител. Таквата класификација остана во досегашните пет […]

Fisker Ocean Extreme – Европски рекордер во автономија

Париз – Франкфурт со едно полнење Мисијата е да се создадат најемотивните и најодржливите електрични возила во светот Деновите на неизвесност и пролонгирање на испораките се зад Fisker. Компанијата сега се опоравува од трусните времиња и на европскиот пазар се етаблира како сопственик на БЕВ со најголем домет на континентот. Ocean Extreme има комбиниран опсег […]

Авто Магазин – Нова премиера

Иако електричните и електрифицираните модели се шират како шумски пожар, производителите не се подготвени потполно да се предадат на овој тренд. Тоа, пред се, го покажуваат перформансните марки, но и оние посветени на масовното производство. Електричните автомобили се скапи. Оптимизам дека тие би можеле да бидат достапни за голем број купувачи доаѓа од таборот на […]

РКЕ – Бензините поскапуваат, дизелот поевтин

Поскапување во просек 0,23% Со новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,23% поради зголемувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар. Цената на Еуродизелот се намалува за еден денар, а цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за […]

AUTOBEST -Оскарите на автомобилската индустрија во Ротердам

Нова пресвртница во историјата на АУТОБЕСТ 22-то гала издание на наградите AUTOBEST ќе се одржи на 11-ти мај во Ротердам, Холандија. Следејќи ја традицијата на избор на револуционерни локации за одржувањето на гала доделувањето на наградите AUTOBEST, овогодинешниот најважен автомобилски настан, ќе се организира во срцето на Ротердам, на престижна историска локација. Гроте во Синт-Лоренскерк […]