Abarth стана електричен (видео)

На пазарот од февруари И Abarth зачекори во електричните води – новиот 500е е првиот обид на марката да покаже што умее во новото време. А тоа не е малку иако така изгледа, бидејќи новиот 500e е базиран на веќе добро познатиот Fiat 500е. Облагородувањето сепак е целосно, како што заслужува секој автомобил кој го […]

Британија се подготвува за оданочување на електричните возила

Медениот месец заврши Дека ќе дојде и тој момент се знаеше, но не се знаеше кога. Сите се надеваа дека ќе трае подолго, но чуварите на чекмеџето на британската круна алармира и сега веќе место субвенции се подготвува оданочување на електричните возила. Со други зборови, медениот месец заврши и време е секој да придонесува во […]

General Motors се пофали дека лани сервисирал 11.180 возила Tesla

Ако не произведуваа, барем сервисираа Погоните на GM во кои се произведуваат електрични возила лани скоро и да не работа заради познатите проблеми со батериите, но затоа сервисите им работеа одлично – во нив се сервисирале точно 11.180 возила на Tesla. Не е ни чудо бидејќи компанијата ширум САД има повеќе од 12 илјади продажно-сервисни […]

Новиот Peugeot 408 се запознава со интернационалните медиуми

Иновативен и неочекуван По спектакуларната светска премиера на салонот на автомобилите во Париз во октомври, новиот Peugeot 408 продолжува кон неговото лансирање на почетокот на 2023 година. Следниот чекор се првите меѓународни тестови за медиумите и инфлуенсерите. Од 14 ноември до 2 декември Peugeot пречекува 550 новинари и 50 меѓународни инфлуенсери да го возат новиот […]

Automobili Pininfarina – Battista стартува со три рекорди

Луксуз и страотни перформанси Иако се зборуваше низ кулоарите дека Battista е повеќе хипер луксузен отколку хипер перформансен модел, шпекулациите паднаа во вода. Можеби податокот дека за персонализирање на овој хипер автомобил постојат можни 128 милиони комбинации само во интериерот ќе ги фасцинира оние со „конто до небото“, но динамичките својства ќе го импресионираат секого! […]

Hyundai – Четири милиони произведени возила во Ношовице

Tucson N Line е јубилејниот примерок Од 2008 година, кога почна со работа, фабриката на Hyundai во Чешка бележи само успеси Перманентен развој и зголемување на производството се зборовите со кои се опишува 14 годишното работење на фабриката во Ношовице. Тоа е предизвик со кого секојдневно се соочуваат вработените и добавувачите за кои централата на […]

Lotus Eletre – Објавени нови детаљи

Од 603 до 905 коњи! Со објавувањето на техничките податоци за новиот Eletre, Lotus покажа дека е подготвен да го шокира светот. Рецептот е едноставен. Како во светот на недвижностите се важни три правила, а тие се локација, локација и локација, кај електричните возила, по се изгледа се, сила, сила и сила. Тоа го потврдува […]

Aehra – Електричен суперавтомобил во најава

Ново чудо од Милано! Дали производството на БЕВ е толку едноставно што може секој да направи суперавтомобил? Некаде во јуни за прв пат се слушна за компанијата Aehra, која основана во Милано сака да произведува електрични суперавтомобили. Нормалниот свет ја игнорираше оваа вест како и мноштвото други вакви, но не требаше. Амбициите да се освои […]

Интервју – Linda Jackson, CEO Peugeot

Следат електрични години… Линда Џексон е искусен и докажан менаџер во автомобилската индустрија. Под нејзино водство Цитроен доживеа препород, а со формирањето на Стелантис и беше доверено раководењето со Пежо, марка со сегашен најголем удел во продажбата на групацијата. Главната тема е електрификацијата , а 2023 година ќе биде “електричната година” за Пежо. Дел од […]

Subaru Impreza – Шестата генерација стартува од Америка

Подготвена за нова младост Ретки се моделите во светот на автомобилите што се одржуваат во редовната понуда и можат да се пофалат со богата спортска кариера. Еден од нив секако е Impreza која во својата шеста генерација не донесува тектонски промени и се држи до својот ритам. Subaru потенцира дека новиот дизајн, кој и не […]