Lamborghini најави нов хипер автомобил (видео)

Видео Новитети Поглед во иднината

Lamborghini најави нов хипер автомобил

Објавено на 28 октомври 2019 година

Беа доволни пар факти и едно кратко видео Италијанците да ја распламтат фантазијата. А како и не би кога зборуваат за прв автомобил што го развива нивната мотоспорт дивизија Squadra Corse кој би имал 830 коњски сили извлечени од 6,5 литарскиот V12 мотор, спарен со шестстепен Xtrac секвенцијален менувач. Се забележуваат големиот заден спојлер од јагленородни влакна, отворот за воздух на покривот, Pirelli пневматиците и Brembo сопирачките, а страничната графика 63 потсетува на годината кога Lamborghini е основан. Премиерата ќе му биде идната година, а испораките ќе започнат во 2021-вата. Ќе бидат направени 40 примероци, сите наменети за возење само на тркачка патека.

Видео

клучни зборови: