Формула Е, втора генерација (со видео)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Формула Е, втора генерација

36 трки, 20 возачи, 13 градови, 10 тима, 5 континенти и само еден електричен болид чија втора генерација е подготвена
Објавено на 16 февруари 2018 година

Во пресрет на женевскиот салон каде ќе биде претставена, FIA ја најави втората генерација на електричниот Формула Е болид. Демонстрирајќи ја константната еволуција на батериските системи, тој треба да располага со двојно повеќе енергија и да има двојно поголема автономија. Со тоа ќе нема потреба од замена на болидите среде трка како што е сега. Техничките спецификации не се објавени, но е навестено дека трките со него ќе биде побрзи. Болидите од Формула Е шампионатот чија петта сезона ќе започне наесен се први во историјата направени според спецификации на FIA како регулаторно тело. Производството на клучните компоненти е доверено на познати имиња од светот на технологиите. Учествуваат десет тима, а сите трки се возат во урбана средина.

видео

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER