РКЕ – нови поскапувања

Вести Македонија

Горивата повторно поскапеа!

Според одлуката за цени на РКЕ бензините поскапи за денар, дизелот за 0,50 денари

објавено 22. февруари 2021

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 денар/литар, па така цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 64,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 66,00 ден/лит. Поскапено е и дизел горивото за половина денар/ литар. Од полноќ ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 55,00 ден/лит,