Обновен музејот на Lamborghini (фото-галерија)

Иднината започна 1963-тата После големото реновирање, музејот на Lamborghini повторно ги отвори своите врати Со овој настан официјално се одбележува почетокот на прославата на 60-годишнината на марката. Комплетно изменет, новата постава на експонати во него ги следи најинтересните периоди на компанијата од Сант’Агата Болоњезе. Приказната започнува со еволуцијата на марката  нејзините автомобили. Ги има изложено […]

Пристигнува и шестата генерација на Renault Espace

Сега како SUV Иако сите (предвреме) го отпишаа, Renault Espace ќе продолжи да живее Espace е добро познато име. Секоја негова генерација ефикасно одговараше на очекувањата на купувачите и тој секој пат наново се позиционираше како автомобил на своето време. Затоа е очигледен изборот на Renault така да биде означен новиот модел на претстоечки SUV […]

Fiat Uno наполни 40 години (3*видео)

Еден од најуспешните мали автомобили Fiat Uno наполни 40 години. Беше претставен 1983 година во американскиот вселенски центар Кејп Канаверал, а на посебна церемонија и на претседателот на републиката Сандро Пертини. Го дизајнираше Џорџето Џуџаро, а кариерата ја започна со титулата „Европски автомобил на годината“. Меѓу повеќето нешта најмногу ќе го паметиме по моторите. Беше […]

Harley-Davidson ќе произведува само електрични мотоцикли

Светот повеќе нема да биде ист Сцените во кои конвои брадосани мотоциклисти крстосуваат низ американските пространства создавајќи бучава од која и ѓаволите ќе избегаат дефинитивно ќе ги гледаме само по филмовите – Harley-Davidson ќе произведува само електрични мотоцикли. Светот повеќе нема да биде ист бидејќи покрај длабоките корени и силната традиција што ги има оваа […]

Audi го најавува Activesphere концептот

Четвртиот концепт подготвен за деби Audi го најави претставувањето на концептот Activesphere, кој како четврти од серијата е кросовер со големи пропорции. Германската марка засега ни ја откри само силуетата која јасно го потврдува спортскиот формат на каросеријата. Има заоблена линија на покривот која започнува од ветробранското стакло и кулминира на задниот дел со тенка […]

Горивата повторно поскапуваат

За среќа, само за малку Врз основа на движењата на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар кои забележаа поскапување кај бензините во просек за 1,23% и кај дизелот за 0,888%, имајќи го предвид и поевтинувањето на доларот за 0,102%, регулаторната комисија за енергетика ги зголеми цените на нафтените деривати кај нас. За среќа, […]

VW – Народните возила ќе добијат аристократски изглед?

Фолксваген го смени шефот за дизајн Од први февруари Андреас Минд од Бентли ќе стане новиот шеф за дизајн на Фолксваген. Дали тоа значи крај на рокадите на дизајнерите во групацијата? Извршниот директор на VW го смени шефот за дизајн затоа што не бил импресиониран од неговата работа. Оваа вест доаѓа од анонимни извори од […]

Volvo – По 25 години повторно погон на задните тркала

Новата моделска година со подзаборавен зачин Во средината на април треба на пазарот да пристигнуваат обновените C40 и XC40 Recharge Pure Electric Тандемот електрични компаквни кросовери на Volvo во портфолиото на марката го враќаат погонот на задните тркала, решение кое четвртина век беше во фиока. Заедно со оваа добра вест пристига уште една. Втората генерација […]

Toyota – Оптимистички прогнози за 2023

Закрепнување со можни отстапки… Toyota предвидува закрепнување на производството на возила во 2023 година, со одредени ризици Тоyotа планира да произведе 10,6 милиони возила годинава, но предупредува дека конечните испораки би можеле да бидат за 10 отсто пониски доколку проблемите со чиповите продолжат и не успее да набави доволно компоненти, особено полупроводници. Новата цел ќе […]

Suzuki – Мали електрични возила со помош од Toyota

Лекции по технологија од големиот брат Suzuki Motor сака да учи од партнерот Toyota како да ја алицира технологијата за БЕВ за да конструира мали електрични возила На саемот во Њу Делхи Suzuki го претстави концептот eVX, кросовер на електричен погон со најава дека производството би започнало во 2025 година. Растечкиот пазар во Индија е […]