РКЕ – Бензините поскапуваат, дизелот поевтин

Поскапување во просек 0,23% Со новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,23% поради зголемувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар. Цената на Еуродизелот се намалува за еден денар, а цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за […]

РКЕ – Намалување на цените

Дизелот надолу за 1,50, бензините за половина денар Просекот на намалување на горивата изнесува 1,60% поради смалувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар. Од полноќ ќе важат следните цени за горивата: ЕУРОСУПЕР БС–95        81,00 ден/лит ЕУРОСУПЕР БС–98        83,00 ден/лит ЕУРОДИЗЕЛ (Д–Е V)     74,00 ден/лит.

РКЕ – Нова нивелација на цените

Еден на еден Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува за еден денар Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар бележат зголемување кај бензините за 1,684%, кај дизелот намалување за 2,149%. Поради тоа од полноќ ќе имаме нови цени на горивата. Бензините поскапуваат за еден денар, додека дизелот поевтинува за истиот износ. Од утре цените ќе бидат […]

Мотоцентар – Нов дијамант во круната

Партнерството со Nexen официјализирано! Еден од најбрзо растечките производители на пневматици за македонски партнер го избра Мотоцентар Мотоцентар Галерија во трговскиот центар Ист Гејт беше место на претставувањето на партнерството на Мотоцентар со компанијата Nexen Tire. Јужно Корејската марка, која стана избор за прво вградување на многу производители на автомобили, во своето портфолио опфаќа широк […]

РКЕ – Второ поскапување за четири дена

Подготовки за пролетна офанзива? Со денешната одлука на РКЕ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просекза 1,22% во однос на поскапувањата од петокот. Бензините поскапуваат за 1,00 ден/лит, а дизелот за половина денар за литар. Од полноќ ќе важат следните цени: ЕУРОСУПЕР БС–95              82,50 ден/лит, […]

РКЕ – Горивата поевтинуваат

Стоплување на атмосферата Намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,98%. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување, па РКЕ на денешната седница одлучи да ги намали малопродажните цени на горивата во просек за 0,98%. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС–95 се намалува за […]

РКЕ – Нови цени на горивата

Повторно поскапување Трендот на зголемувањето на цените на нафтените деривати повторно е во пораст, овој пат во просек за 0,92%. Од утре малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС–95 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д–Е V), се зголемуваат за 0,50 денари додека на ЕУРОСУПЕР БС-98 за еден денар по литар, па на бензинските пумпи ќе важат следните цени: ЕУРОСУПЕР БС–95  […]

РКЕ – Горе-долу

Дизелот поскапува, бензините поевтини Иако поскапен, дизелот останува поевтин од бензините. Од полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС–95 и ЕУРОСУПЕР БС–98 се намалуваат за 0,50 ден/лит, додека ЕУРОДИЗЕЛ ќе поскапи за половина денар. Така одлучи на денешната седница РКЕ па од 14.02.2023 на пумпите горивата ќе се продаваат по следните цени: ЕУРОСУПЕР БС–95    […]

Peugeot 408 – Паркиран во Еуроимпекс

Најновиот модел на Peugeot пристигна кај нас Пред три месеци кога бевме во Шпанија на тест возењето на 408, домаќините најавија дека неговата македонска премиера треба да ја учекуваме во февруари. Речено, сторено. Купе кросоверот веќе е изложен во салонот на Еуроимпекс, три деценискиот партнер на Peugeot за Македонија, но и Србија, Црна Гора, Косово […]

РКЕ – Горивата поевтинуваат

Дизелот останува најевтин Бензините паѓаат за два, дизелот за 1,50 денари по литар Од полноќ цената на нафтените деривати ќе се намали во просек за 1,67%. Така одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седница. Во пракса намалувањето за бензините изнесува два денари по литар, а за дизелот 1,50 денари по литар. […]