Премиера – KIA Sportage

насловна Новитети

Блесна европската верзија

Европскиот Sportage е амбасадор во премиум костум

објавено 02. септември 2021

На светската премиера на Sportage пред некој месец се најави дека за Европа Корејците ќе направат посебен дизајн на популарниот кросовер. Поголема тежина има бремето што го носи, а тоа е пробивање на новиот дизајнерски идентитет на идните производи на марката.

Кога KIA го претстави Sportage пред речиси 20 години беше еден од пионерите во класата на урбани теренци. Во меѓувреме, по продадените 2,5 милиони примероци од кои 730.000 во Европа, дојде време да се претстави петтата генерација која треба да биде увертира за нова ера за компанијата. Sportage се натпреварува во еден од најбрзо растечките сегменти, кој сега има пазарен удел од 17 проценти во Европа а се предвидува дека ќе порасне до 22 проценти.

Во однос на димензиите, дизајнерите на KIA одолеаа на искушението да ги зголемат, така што Sportage во должина нарасна за само три сантиметри, на вкупни 4,51 метри поставени на меѓуоскино растојание од 2,68 метри. Во висина е додаден еден сантиметар. Новата премиум ориентација на марката може да се види во внатрешноста. Висококвалитетни материјали, многу лакирани површини, голем екран чувствителен на допир свртен кон возачот, кој очигледно беше инспириран од електричниот модел EV6, ја подвлекуваат новата премиум филозофија. Патниците ќе најдат доволно простор во задниот дел.

Во меѓувреме, бројни дигитални помошници го поддржуваат возачот. Ова го вклучува малиот монитор на дисплејот на возачот, кој се вклучува штом трепкачот е во функција и ги прави возилата видливи на слепата точка. Тука е вклучен асистент за паркирање, како и системи за предупредување од судир за предната и задната страна, адаптивна контрола на патувањето и други електронски помошници. Погонскиот оддел го делат два бензински мотори, еден дизел и еден хибриден систем, а подоцна и приклучен хибрид.

Групата на бензински мотори се состои од ново развиен 1,6-литарски четирицилиндричен со 150 или 180 КС и може да се нарачаат со погон на сите тркала. Дизелот од 1,6 литри има 115 КС, а хибридот постигнува системска моќност од 230 КС. Приклучниот хибрид ќе има 265 коњи и, како што ветува KIA, електричен дострел од околу 60 километри. Лансирањето е закажано за почетокот на следната година, а цените ќе бидат објавени тогаш.