Opel – Astra

насловна Новитети

Родена е нова молња!

Со смирена доза на помпа Opel ги претстави новата Astra и новиот шеф

објавено 01. септември 2021

Иако нема многу врска со новата Astra новиот шеф во Руселсхајм беше почестен да ја претстави шестата генерација на просперитетниот компакт. Уве Хохгешурц вчера и официјално стапи на своето ново работно место каде го пречека амбасадорот на марката и тренерот на ФК Ливерпул Јурген Клоп.

Новата Astra е дизајнирана и развиена во седиштето на Опел, а исто така и ќе се произведува од есен. Покрај бензинските и дизел моторите, моделот со пет врати ќе биде достапен и како приклучен хибрид во октомври. Опсегот на моќност се протега од 110 до 225 КС. За 2023 година најавена е уште една приклучна и една потполно електрична верзија Astra-e. Во Германија цените започнуваат од 22.465 евра.