Светска премиера :: Mercedes EQC (сет видеа)

Светска премиера :: Mercedes EQC (сет видеа)

Mercedes го претстави EQC, првиот целосно електричен модел кој означува нова ера не само за марката од Штутгарт
Објавено на 5 септември 2018 година

Mercedes во 1885 година започна една ера за човештвото – го претстави првиот автомобил во историјата. Новиот EQC не е прв електричен автомобил во светот, ниту пак прв за Mercedes, но и тој ќе започне една нова ера не само за марката од Штутгарт. Фантастичен по многу нешта, тој ќе заплови на брановите на сеопштата електрификација и ќе одговори на прашањата што многумина си ги поставуваат околу иднината на електричните автомобили. Пред сé на она колку е таа оддалечена. Луѓето од Mercedes го знаеја одговорот, кој беше јасен – според нив бензинските, дизелските и хибридните автомобили не се исклучуваат едни со други и беше само прашање на време кога и електричните рамноправно ќе им се придружат, а EQC е доказ дека дојде и тој момент. Да го погледнеме.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=1iT3TKHLq90″]

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=UhMZ5X01vzg”]

[su_youtube url=”https://youtu.be/V-Da4nv48QI”]

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER