Kia HabaNiro :: Окупација на иднината

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Окупација на иднината

Иако Киа Моторс Америка на салонот во Њујорк го стави акцентот на атрактивната GTS изведба на Stinger, вниманието на публиката го привлекуваше новиот концепт HabaNiro

објавено на 24 април 2019 година

Концептот HabaNiro на Kia веќе со своето име ја најавува новата генерација на Niro, која се очекува во 2021 година. Ако биде таква каква што беше прикажана на салонот на автомобилите во Њујорк, ќе се одликува со доста напредни и интересни дизајнерски решенија. Но тоа сепак нема да бидат нејзините најсилни адути, туку погонските системи на кои ќе им се приклучи и автономното возење од 5-то ниво. За нив и за сите напредни технологии засега се зборува во претпоставено идно време. Она што не треба да се претпоставува е должината од 4,4 метри и за влакно поголемиот простор во внатрешноста. Доколку сé биде како треба, серискиот модел што ќе произлезе од Kia HabaNiro ќе има електричен погон на сите четири тркала. Капацитетот на батериите и автономијата не се наведуваат, но секако додека овој модел се појави на пазарот многу работи ќе се сменат.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER