Hyundai i20 – N Line

Вести Новитети

Тркачка козметика

Со новата генерација i20, Hyundai за прв пат ја воведува и спортската линија на опременост N Line за малиот автомобил.

објавено 06 октомври 2020

Дотерана за забава во возењето i20 N Line, ќе биде комбинација на конективните и безбедносните остварувања на третата генерација на суб-компактот со изразен спортски карактер и специјални елементи на дизајн за да се покаже блискоста со N моделите со високи перформанси. Специфичните дополнителни елементи на N Line вклучуваат цитати во сива боја, но исто така и функционални подобрувања. Задниот браник ја оптимизира аеродинамиката преку нежните линии , триаголните светла за магла и хромирани задните цевки на издувниот систем го комплетираат изгледот, како и ексклузивните 17-инчни алуминиумски тркала со двобоен финиш. Седиштата со лого N и црвено шав, специјален управувач, метални педали и кожна рачка на менувачот со црвени влошки и шевови, како и логото N прават да се чувствувате како во внатрешност на спортски автомобил. За i20 N Line одреден е само три цилиндерски T-GDI мотор од еден литар кој ќе биде достапен во две нивоа на моќност со 100 и 120 коњи, чија реакција е дизајнирана да биде поспонтана. Верзијата со 100 КС нуди хибриден систем од 48 волти како опција, верзијата со 120 КС доаѓа како стандард со системот. Шестстепениот мануелен менувач iMT со електронски контролирана спојка се користи заедно со технологијата на умерени хибриди за да заштеди на гориво. Премиерата на i20 N Line ќе биде во Германија од следната пролет. Цените сè уште не се познати.