Hyundai – Bayon

насловна Новитети

Засилување за Kona

Hyundai ќе понуди уште едно спортско-корисно возило во Б сегментот.

објавено 03. март 2021

Со малото спортско-корисно возило кое е најавено на пролет Hyundai ја продолжува традицијата на именување на адекватните модели по имиња на градови. Овој пат изборот падна на градот Бајон во југозападна Франција помеѓу брегот на Атлантикот и Пиринеите. Новиот Hyundai е долг 4,18 метри, широк 1,78 метри и висок нешто помалку од 1,50 метри. Волуменот на багажникот е 411 литри.

Во зависност од големината на резервниот пневматик Bayon има растојание од тлото до 18,3 сантиметри. Два од четирите бензински мотори се комбинирани со хибридна технологија од 48 волти. Понудата започнува со 1,2 литарскиот четири цилиндерски мотор со 84 КС и пет степен менувач. Повеќе моќност испорачува трицилиндричниот 1,0 T-GDI со 100 или за 20 КС посилен како благ хибрид. Функциите за полуавтономно возење вклучуваат активен асистент за одржување во лента на движењето и адаптивен темпомат, систем за контрола на крстарење базиран на навигација со автоматско прилагодување на брзината.

Предниот дел на Bayon се карактеризира со решетка на ладилникот, која е отворена на дното, триделни главни фарови, карактеристични влезови за воздухот и хоризонтална лента за влез на воздухот помеѓу хаубата и решетката на ладилникот. Како тесните дневни светла одзади, далечните надворешни светли задни светла во форма на стрела и тенка хоризонтална линија ја нагласуваат ширината. Покрај тоа, оптички издолжено задно стакло го карактеризира задниот поглед. Во зависност од опремата, Bayon е поставен на тркала од 15 до 17 инчи. Повеќето надворешни бои можат да се комбинираат со контрастен црн покрив. Со индивидуалните функции за возење и инфо-забава може да се управува преку дигиталниот кокпит со 10,25 инчен дисплеј и, во зависност од опремата, преку осум инчен екран осетлив на допир во боја или 10,25 инчен навигациски систем. Околу цената се уште не се зборува до комерцијалното лансирање.