Ducati – Sporttourer Supersport

Вести Македонија Моторцикли

Белиот лебед

Карактер, не мускули

објавено 23. ноември 2020

Спортскиот турер Supersport на Ducati добива дополнителна изведба за следната моделска година означена како 950. Додека двоцилиндричниот мотор со 110 КС и вртежен момент од 93 Nm остана недопрен, па така ревидираниот изглед повеќе се базира на Panigale V4 од каде е превземена графиката и корисничкиот интерфејс на новиот 4,3-инчен TFT дисплеј во боја. Во прилог на редизајнираните делови за обложување со модифицирани влезови на воздухот, тука е и целосниот LED фар со дневни светла. Тапацирот на седиштата исто така е ревидиран. Quickshifter ќе биде дел од стандардната опрема во иднина, како и контролата на тракицијата на тркалото. Додека основниот модел доаѓа во класична црвена боја на Ducati, S со својата прилагодлива суспензија доаѓа во арктичко бела бунда.