РКЕ – Горивата повторно поевтинуваат

Дизелот не е повеќе најскапо гориво!  Случувањата на светските берзи покажуваат надолен тренд на цените на нафтата, па  и за очекување беше поевтинувањето на малопродажните цени на горивата. Со најновата одлука за највисоките малопродажни цени Еуросупер 95 и Еуродизел од полноќ ќе се продаваат поевтино за 1,5 денари по литар, додека Еуросупер 98 ќе поевтини […]

KIA XCeed – Освежен и збогатен

Новост во КИА Македонија Увозникот на KIA пред новогодишните празници го украси својот салон со обновената верзија на кросоверот XCeed. Сегментот на компактни кросовери е еден од најпопуларните на глобалниот пазар. Поради тоа на нив се обврнува големо внимание и сите производители што држат до себе ништо не оставаат на случајности. По продадени повеќе од […]

Порше Македонија – Инвестирање во иднината

Обновливи извори за електрификација! Енергетска одржливост за успешна електрична мобилност Порше Македонија ја проширува инфраструктурата за полнење на електрични и хибридни возила со два нови Турбо полначи со висок капацитет и брзина на полнење. Во Порше Македонија активно функционираат вкупно 13 станици за полнење на електрични и хибридни возила, од кои две се новите Турбо […]

РКЕ – Поевтинување на бензините

Бензините назад, дизелот стој! Новото поевтинување на горивата се однесува на бензините. Дизелот ја задржува цената, 95-ката поевтинува за 1,50 денари, а 98 октанскиот Еуросупер за еден денар. Во малопродажбата од полноќ ќе важат следните цени: ЕУРОСУПЕР БС–95        83,00 ден/лит,ЕУРОСУПЕР БС–98        85,50 ден/лит, ЕУРОДИЗЕЛ (Д–Е V)    84,50 ден/лит.

Ристо Вуков – Следната сезона ќе настапува во Porsche Supercup

Чекор поблиску до Формула 1 Македонскиот автомобилски ас, кој успешно настапуваше во италијанскиот Carrera Cup се искачи за степеник повисоко. Имено, од следната сезона тој ќе ги брани боите на тимот за кого настапува, но овој пат во Porsche Supercup. Забележителните настапи во рамките на италијанскиот Carrera Cup му го донесоа новиот ангажман на Рико […]

РКЕ – Поевтинување на горивата во просек за 1,48%

Бензините надолу за два, дизелот поевтин за 1,50 денари! Трендот на намалување на малопродажните цени на горивата е задржан и со новата одлука на РКЕ од полноќ тие ќе бидат поевтини. Трендот на намалувањето на цените е глобален, па реално е да се очекува во идните недели тој да биде задржан. Моменталната ситуација ја изедначува […]

Twingo Cup – Заврши третата сезона

Малинковски севкупен победник Иако Блажевски е годинешниот шампион, Малинковски собра најмногу поени  во трите сезони. Третата сезона на единствениот тркачки куп во Македонија, Twingo Cup што се одржува во организација на АКК Рено Спорт Скопје и со огромна помош на Аутомотив Груп заврши со двоен триумф на Марко Блажевски кој успеа да ја освои титулата […]

РКЕ – Горивата повторно поевтинија!

Дизелот и 95-ката поевтини за три денари, а Супер 98 за 1,50! Веќе трет пат од РКЕ доаѓаат позитивни вести. Од полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 2,82% што дава дополнително релаксирање на сите корисници на моторни возила. Искрено се надеваме дека овој тренд ќе продолжи и дека во следните недели […]

Мотоцентар – Подготовки за возење во зимскиот период

За безгрижна зима Од денеска стапува во сила законската обврска за задолжително носење на зимска опрема во возилата. Како дел од општествената одговорност која компанијата Мотоцентар ја спроведува во своето работење денеска ги потсетува сите возачи за како безгрижно да се поминат зимските месеци во сообраќајот. Овој период од годината се карактеризира со влажни коловози […]

РКЕ – Намалување на цените на горивата

Дизелот поевтин за 2,50, бензините за 0,50 денари!  Ново намалување на горивата следува од полноќ. РКЕ на денешната седница одлучи да ја намали малопродажната цена во просек за 1,47% во однос на минатата одлука па од утре на бензинските пумпи ќе важат следните цени: ЕУРОСУПЕР БС–95            93,50 ден/лит,ЕУРОСУПЕР БС–98    […]