Премиера – Porsche Panamera 4 E-Hybrid & 4S E-Hybrid

Купувачите ги сакаат достапните хибридни погони на Panamera па на некои пазари понудата е само електрифицирана Третата генерација на Panamera ќе понуди четири хибридни модели. Лани беше претставен Turbo E-Hybrid со 680 КС, сега линијата е збогатена со уште две изведби, а подоцна годинава треба да дојде Turbo S E-Hybrid. Двата нови приклучни хибриди како […]

Премиера – VW ID.7 Tourer

Со огромен багажен простор и автономија до 685 километри, ID.7 Tourer отвора ново поглавје кај електричните каравани Караван верзијата на лимузина ID.7 ветува многу. Покрај дополнителниот товарен капацитет што доаѓа со примамливо обликуван заден дел, воведен е поголем пакет батерии и вештачка интелигенција која преку ChatGPT ќе помага и на возачот и ќе ги забавува […]

Peugeot – i-Cockpit интегрира вештачка интелигенција

Peugeot во својата најновата генерација на модели ја воведува генеративната вештачка интелигенција ChatGPT. Chat Generative Pre-trained Transformer е најсовремена технологија развиена од OpenAI. Оваа технологија поседува енормна количина на податоци, со цел да обезбеди софистицирани, точни и концизни одговори на своите корисници. ChatGPT е интегриран во екранот на допир на i-Cockpit, а податоците се добиваат […]

Премиера : Lancia Ypsilon – Преродена по теркот на Stellantis

Lancia за инаугурацијата на Ypsilon ќе направи само 1.906 примероци наречени Limited Edition Cassina и ќе чини 40.000 евра Lancia конечно официјално го претстави електричниот Ypsilon. Наречен како „Ренесанса“, конечно започна долго очекуваниот и одложуван препород  на занемарената марка. Четвртата генерација на Ypsilon го користи познатиот хардвер од групацијата Stellantis, делијќи го со Peugeot 208 […]

Премиера : Nissan Juke – Зголемување на внатрешните квалитети

Оваа година Nissan се фокусираше на подобрување на внатрешноста на Juke за да биде конкурентен во преполниот сегмент на мали кросовери Nissan го ажурираше Juke за 2024 година. Додека надворешноста останува главно непроменета, внатрешноста е „ремонтирана“ каде е додаден поголем инфозабавен дисплеј заедно со подобрено завршна обработка. Можеби звучи саркастично, но најголемата промена е новиот […]

Премиера – Škoda Octavia – Обновено чувството за практичност

Четвртата генерација на Octavia влегува во својата нова фаза со обновен изглед, опременост и моторизација Класиката е секогаш во мода, па затоа не изненадува што Škoda ја задржува филозофијата која ја негува со Octavia цели 27 години. Во склад со овој постулат пристапено е во освежувањето на четвртата генерација на моделот кој досега се продаде […]

Aston Martin Vantage – Помоќен и посекси од било кога

Со затегнат дизајн, значително засилен мотор и подобрено подвозје, ажурираниот Vantage повторно ќе изнудува воздишки По речиси шест години на пазарот Vantage темелно е обновен. Промените се вртат околу сите главни аспекти, вклучувајќи го надворешниот дизајн, внатрешната технологија, подвозјето и моторот. Моќта доаѓа од преработениот четири литарскиот V8 твин-турбо, кој доби модифицирани профили на комори, […]

Премиера – Audi RS6 Avant GT

Audi го претстави RS6 Avant GT како последно специјално издание и кулминација на семејниот болид Пред неколку години Audi го претстави концептот RS6 GTO создаден од дванаесет чираци кои инспирацијата ја добија од тркачкиот автомобил Audi 90 quattro IMSA GTO од 1989 година. Сега нивната храброст е материјализирана со ограничена серија од 660 примероци која […]

Премиера – BMW i5 & 5 Touring

Пристигна шестата генерација на каравани од серијата 5 која е прва со електричен погон Со претставувањето на Touring варијанта палетата на BMW 5 Series расте. Откако серијата 5 во лимузинска каросерија ја доживеа својата премиера лани, на ред дојде караванот, за кого сè уште постои добар интерес од купувачите. Новиот караван е сериозно голем. По […]

Македонска Премиера – Toyota C-HR

Новата генерација на атрактивниот C-HR блесна во Тојота Авто Центар Авангардниот дизајн со драматично радикални стилски решенија е пристапот со кого се проби C-HR. Втората генерација ја карактеризира храбриот дизајн кој полека се прелева и кај останатите модели на Toyota. Овој модел претставува олицетворение на модерната ориентација на марката. Во него се имплементирани вредностите кои […]