Subaru Impreza – Шестата генерација стартува од Америка

Подготвена за нова младост Ретки се моделите во светот на автомобилите што се одржуваат во редовната понуда и можат да се пофалат со богата спортска кариера. Еден од нив секако е Impreza која во својата шеста генерација не донесува тектонски промени и се држи до својот ритам. Subaru потенцира дека новиот дизајн, кој и не […]

Porsche 911 – Dakar

Пустинска лисица Porsche 911 во својот животен век има повеќе модели и изведби, но една од најинтригантните е неговата рели верзија. Во далечната 1984 година марката дебитира на релито Париз-Дакар, воедно тоа беше роденденот на погонот на сите тркала во 911. Плановите за претстојниот Лос Анѓелес Мотор шоу беа обелоденети во Цуфенхаузен од каде е […]

Премиера – Volvo EX90

Во прегратка на транзицијата Кога ќе дојде на пазарот идната година, ЕХ90 ќе воведе нови стандарди за безбедноста Штотуку претставениот знаменосец EX90, ќе го предводи Volvo во нова ера. Патот е трасиран и тој ќе биде исполнет со потполно електрични возила, но Швеѓаните сакаат повторно да бидат на врвот по прашање на безбедноста. Минатата деценија […]

Nio – Развива соработка со локални компании за услуги

Премиум услуги од премиум марка Кинескиот Nio го започна својот европски пат со моделот ET7 кој стартува во Германија преку директна продажба. Кинескиот производител на премиум е-автомобили паралелно со почетокот на продажбата ги презентира партнерите кои ќе ги поддржуваат возачите на Nio. Специјалистот за флотна продажба Global Automotive Service (G.A.S.), станува овластен партнер за сите […]

Audi RS3 – Специјален модел во ограничен број

Во знакот на „300“ Audi Sport лансира специјален модел ограничен на 300 единици Со третата генерација на Audi RS 3 Sportback и втората генерација на RS 3 Sedan, перформансите во компактниот сегмент достигнаа ново ниво. Лимитираната изведба RS 3 технички и визуелно припаѓа на врвот на гамата. Јадрото на двата компакти е петцилиндерскиот турбо мотор […]

Interview Aurellie Bresson – Продукт менаџер Peugeot 408

Аура на новата генерација Во рамките на Парискиот саем на автомобили остварив куса, но ефективна средба со Ориел Бресон, продукт менаџер за новиот Peugeot 408. Првично имав многу прашања, но однапред утврдениот термин моравме да го „компресираме“ поради најавувањето на посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на штандот на Peugeot, па нив ги сведов на […]

Dacia во Париз беше како на домашен терен

Свртување во вистинската насока за иднината Dacia на салонот на автомобилите во Париз имаше третман на домашна марка, а и посетителите така ја доживуваа. Оправдано, бидејќи нејзиниот настап покажа дека овој производител чии возила имаат имиџ на евтини се свртува во вистинската насока за иднината. Најпрво со новиот визуелен идентитет кој им дава посериозен настап, […]

DS на салонот во Париз

Ретуширање со скриена порака Малку во сенка на постариот брат, ​​француската премиум марка на Stellantis настапи во Париз со рестилизираните DS3 и DS7. Но освен освежувањето тие со себе донесоа и една скриена порака – го изгубија суфиксот Crossback во својата ознака што укажува на посилно свртување на производителот кон кросовер сегментот. Модификациите што ги […]

Peugeot на Mondial de l’Auto 2022

Мудар настап со 408 како движечка сила Peugeot како марка настапи многу мудро на Mondial de l’Auto салонот на автомобили во Париз – место да ги истакнува новитетите кои сега ги има, во прв план ги исфрли плановите за иднина. За нив лично се заинтересира и францускиот претседател Макрон кој го посети штандот на Peugeot, […]

Го дочекавме и новиот Renault 4

Враќање на легендата, сега во теренско руво Уште при претставувањето на идниот Renault 5 лани во јануари беше јасно дека тој е претходница на серија нови електрични автомобили кои силно ќе удар по емоциите на купувачите. Посебно возбудлива беше помислата на легендарниот Renault 4 кој и покрај годините сé уште има голем број поклоници. Затоа […]