BMW направи автономен мотоцикл (со видео)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

BMW направи автономен мотоцикл

Одговор на прашањето кому му треба вакво нешто, нема
Објавено на 14 ноември 2018 година

Автономни технологии развива и BMW, како кај автомобилите така и кај мотоциклите. До каде се стигнати неодамна демонстрираа на патеката Мирамас во Франција, каде тестниот R 1200 GS ги помина своите први километри пред очите на јавноста. Напредокот е импресивен – мотоциклот сé може сам да работи: да тргнува, вози низ свиоци, свртува на раскрсници и на крај да застане и прописно да се паркира. ОД BMW се горди на постигнатото, но сепак немаат одговор на прашањето кому му треба вакво нешто. Затоа и велат дека целта им е да развијат технологии што ќе го направат возењето со мотоциклите побезбедно.

Видео

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER