Audi – Нов фокус за електричните модели

Во идните модели на Audi, ентериерот и контролите ќе станат сè поважни.

Баварската подружница на VW ќе го демонстрира ова на IAA Mobility 2023 во Минхен, каде што сè уште не сака да го претстави новиот Q6 e-tron, туку само кокпитот и внатрешноста.

Првиот целосно електричен модел на новата технолошка платформа Premium Platform Electric (PPE) покажува како внатрешноста „го става човекот во центарот на возилото и на тој начин го преуредува просторот во автомобилот“. Во исто време, дигитализацијата станува поопиплива и алатка за естетски дизајн, бидејќи таканаречената дигитална сцена се создава преку „прецизна оркестрација на приказите и поставување на дигитална содржина“.

Под ова се подразбира нов дисплеј и оперативен концепт, кој, сепак, сè уште не е детално опишан. Самиот Audi Q6 e-tron ќе биде изложен само на денот резервиран за печатот (4 септември). Од 5 септември, германската премиера на електричниот концепт автомобил Audi Аctivesphere ќе биде во фокусот на вниманието на јавноста на отворениот простор во центарот на Минхен.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER