Audi Activesphere концепт
(фото-галерија, видео)

Автомобил од следната генерација Audi веќе има претставено три концепта од Sphere серијата – ова е четвртиот Славејќи го напредокот, Activesphere концептот комбинира исклучителна елеганција со импресивни перформанси и пионерска функционалност. За него од Audi наведуваат дека е израз на крајна слобода за луѓето кои уживаат на отворено, било тоа да се спортови на вода, […]

Peugeot најави нови електрични модели

Во наредните 2 години 5 нови електрични модели На настан наречен E-Lion ден, Peugeot го најави прецизниот распоред за патот кон својата електрична иднина Прецизно и конкретно – иднината на Peugeot е насочена кон три термини: годинава секој модел во гамата ќе биде електрифициран до 2025-та Peugeot ќе има стоотстотна електрична понуда до 2030-тата сите […]

Chevrolet Corvette E-Ray – Ново толкување на традицијата

Хибридизирана и со погон на сите тркала За 70-иот роденден Corvette доби уште еден мотор и виза за електрична иднина Почитувајќи ја традицијата General Motors упорно одбиваше да подготви некои помодерни технички решенија за Chevrolet Corvette. Oсновната Stingray верзија сé уште има мотор со брегаста оска во блокот. Идејата да се понуди многу сила во […]

Volvo – По 25 години повторно погон на задните тркала

Новата моделска година со подзаборавен зачин Во средината на април треба на пазарот да пристигнуваат обновените C40 и XC40 Recharge Pure Electric Тандемот електрични компаквни кросовери на Volvo во портфолиото на марката го враќаат погонот на задните тркала, решение кое четвртина век беше во фиока. Заедно со оваа добра вест пристига уште една. Втората генерација […]

Citroen – Електричен мини автомобил за Индија базиран на C3

Премиерата закажана за следниот месец Иако базиран на новиот С3, од Citroen нема коментар дали новиот модел ќе се продава во Европа како ривал на Dacia Spring… Citroen ќе лансира целосно електрична верзија на својот C3 следниот месец во Индија, но не е јасно дали ќе има негова европска верзија која, според цената, би можела […]

BMW – Се приближува до Tesla

Најпродаван европски премиум струјаџија Бележејќи 172.011 продадени БЕВ, BMW освои двојна круна Втора година по ред BMW е најпродаван премиум бренд во светот со вкупно продадени 2.1 милион возила. На овој скор помогна продажбата на електричните модели со кои Баварците се пласираа пред Audi и Mercedes-Benz. За воља на вистината се работи за мала разлика, […]

Tata – Производство на батерии во Европа

Забрзува електрификацијата на Jaguar Land Rover Сопственикот на британскиот премиум тандем има нови планови за електрификацијата Индискиот индустриски гигант Тата го искористи саемот на автомобили во Њу Делхи да објави дека ќе отвори фабрика за производство на батерии во Европа со цел да ја забрза транзицијата кон потполно електричен погон. Како што изјави шефот за […]

Opel – Брисел мотор шоу

Четири премиери Молњата од Руселсхајм се враќа на автомобилските изложби по подолга пауза Јубилејното стото издание на саемот за автомобили во Брисел Opel го искористи за два почетоци. Првиот е повторно учество на автмобилските смотри додека второто е во знакот на промовирањето на својата електрична гама. За таа прилика изложени се четири модели кои ја […]

Tesla – Мали промени и основни изведби

„Скромни“ верзии на Model S и Model X Основните изведби на моделите Ѕ и Х од Tesla со погон на сите тркала и два мотори ќе бидат достапни за одредени европски пазари од првиот квартал на годинава. Тие ги имаат дизајнерските ажурирања на моделите со три мотори, а исто така имаат целосно обновен кокпит. Сепак, […]

BYD – Направи луксузен бренд!

Yangwang сака да го руши луксузот? Тешко е да се поверува, но Кинезите веќе направија нов луксузен бренд! Кинеската автомобилска групација BYD ги лансира првите два модели на својот ново формиран луксузен бренд Yangwang. Се работи за големо спортско корисно возило S8 и суперспортскиот автомобил S9, и двата по цена од околу 140.000 евра, со […]