Нова седмица, нови цени на горивата

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Нова седмица, нови цени на горивата

Објавено на 28 октомври 2019 година

Понеделник е ден во кој ги очекуваме новите цени на горивата, кои регулаторната комисија за енергетика и водни услуги редовно ни ги сервира. А тие најчесто се повисоки, како што е и сега случај со бензините, за среќа само за половина денар. Така од среде ноќ за литар моторен бензин еуросупер БС-95 ќе плаќаме до 67, а за литар еуросупер БС-98 по 69 денари. Цената на дизелот останува иста – 62 денари за литар. До оваа минимална корекција дојде заради минималните зголемувања на референтните цени на дериватите на светските берзи – кај бензинот за 2,38% а кај дизелот за околу 1,43%, додека истовремено доларот поевтини за 0,89% во однос на изминатиот седумдневен период.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER