Zontes – ZT 125-U и 125-G1

Top News Моторцикли

Тандем за различни вкусови

По моделот 310, Zontes лансира две изведби со мотор од 125 кубни сантиметри во растечката класа на лесни моторцикли

објавено 22 септември 2020

Мотото на кинескиот производител Zontes најдобро ги опишува неговите моторцикли. Вредни за парите, наместо евтини кажува многу за филозофијата на марката која според квалитетот и она што го нуди се оградува од стереотипот што ги следи производителите од таа држава. Технички, двата модели се идентични, но нивната намена е различна. Со 15 КС тие целосно ја исцрпуваат границата на моќност на едно цилиндерскиот мотор и ја исполнуваат нормата Еуро 5.

ZT 125-U е дизајниран како модерен гол велосипед, додека ZT 125-G1 со својот класичен стил е скроен според старите правила и им се допаѓа на поконзервативните возачи. Машините се тркалаат на тркала од 17 инчи, имаат моно амортизер и Бош АБС на задната оска. Шестстепениот менувач има спојка против скокање. ZT 125-G1 е исто така опремен со цевки кои го штитат возачот при падови како стандардна опрема.

На германскиот пазар Zontes веќе остави многу добар впечаток со моделот 310, кој е достапен во четири различни верзии. Со популарна цена од 3.043 евра, овие два моторцикли би биле атрактивни и за нашиот пазар бидејќи ги исполнуваат трите основни услови на типичниот Македонец. Ем се лични, ем се евтини, ем вредат за парите!