Xiaomi SU7 – Електричниот седан ги предизвикува традиционалистите

Првиот БЕВ на брендот ќе биде достапен за помалку од 69.000 долари во Кина.

Гуруата за паметни телефони во Xiaomi го направија она што Apple не можеше да го направи и создадоа привлечно електрично возило кое наскоро ќе се појави на пазарот.

SU7 се појави во 76 продавници на Xiaomi во 29 градови низ Кина,а не ги крие своите амбиции да го прошири својот електричен седан низ планетата. Xiaomi има многу аргументи што се допаѓаат на љубителите на БЕВ.

SU7 во почетното ниво имаат еден електричен мотор на задната оска со 295 КС и 400 Nm вртежен момент, овозможувајќи им да го апсолвираат спринтот од мирување до 100 км/ч за 5,28 секунди. Двете врвни изведби имаат двоен мотор со вкупна сила од 664 КС, архитектура од 800 волти и батерии од 101 kWh.

Повеќе коментари не се потребни.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER