VW ID.7 – Започна сериското производството

Вчера од производната лента во фабриката во Емден излезе првиот ID.7

Официјалниот почеток на производството на новиот целосно електричен врвен модел на VW беше симболично прославен во присуство на раководители на групацијата и брендот и Премиерот на Долна Саксонија. Фабриката на VW во Емден, која вработува околу 8.000 луѓе, го произведува моделот исклучиво за европскиот и северноамериканскиот пазар. ID 4, првиот целосно електричен модел, излезе од производната лента во оваа фабрика во мај лани.

ID 7 треба да биде достапен за нарачка овој месец, а седанот ќе се најде во продажба во Германија наесен. Фабриката на VW во Емден, која вработува околу 8.000 луѓе, го произведува моделот исклучиво за европскиот и северноамериканскиот пазар. ID 4, првиот целосно електричен модел што започна да се произведува во оваа фабрика, излезе од производната лента во мај лани. ID 7 треба да биде достапен за нарачка овој месец, а седанот ќе се најде во продажба во Германија наесен.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER