VW Golf R – Две децении сон на секој „голфер“

Уште од самиот почеток, 20 години ја нагласува својата исклучителна позиција со набилдани мотори.

Да ја прослави 20 годишнината Volkswagen на пазарот ја претстави изведбата Golf R со соодветен прекар „20 години“. Jубилејниот модел е на врвот на сето она што досега се појавило на пазарот како Golf.  За оваа прилика дволитрениот четири цилиндерски турбо бензинец располага со 333 коњи ја „лови стотка“ за 4,6 секунди и достига максимални 270 km/h. Како и сите модели со подобрени перформанси од регалот со ознака „R“, Golf R влече корени од тркачката патека и се залага за трансфер на иновативни технологии во сериско производство. Во модусите на работа S и S+, седумстепениот DSG обезбедува забележителни повратни информации од менувачот и погонскиот склоп, а дополнително оптимизираното подесување на моторот пружа спонтани промени на оптоварувањето. Golf R 20 Years ќе се произведува само една година, колку ќе се одбележува јубилејот, а во Германија може да се нарача со почетна цена 59.995 евра.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER