Toyota Yaris – COTY Europe 2021

Вести

Автомобил на годината во Европа

Toyota Yaris враќање на голема врата

објавено 01. март 2021

Женевскиот салон на автомобили не се одржува втора година по ред, но церемонијата за прогласување на Автомобил на годината во Европа не изостана. Според традицијата долга десет години, пред првиот новинарски ден се обзнануваше победникот на изборот што се одржува од 1964 година. Жирито го избра победникот од седум модели кои се пласираа меѓу финалистите во првиот круг на гласање. Годинешниот лауреат освои 266 поени, 26 повеќе од второ пласираниот FIAT 500 кој пак, за само еден поен го помина третопасираната Cupra Formentor.

Резултати од гласањето на седумте финалисти на „Автомобилот на годината 2021“:

Toyota Yaris:                               266 поени

Fiat New 500:                              240 поени

Cupra Formentor:                        239 поени

Volkswagen ID.3.:                       224 поени

Škoda Octavia:                           199 поени

Land Rover Defender:                164 поени

Citroën C4:                                  143 поени