Stellantis и Leapmotor – Договор за стратегиско партнерство

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Напредната кинеска технологија за ЕВ добредојдена за Stellantis

На Stellantis не му оди баш добро во Кина, ама на Кинезите во Европа им тргна одлично. Затоа и согледувајќи ги можностите и опциите за иднината, раководството на компанијата одлучи да инвестира во Leapmotor. Не случајно бидејќи младиот кинески производител основан во 2015-тата покажа голем потенцијал. Првиот модел го подготвија во 2018-тата а веќе лани испорачаа 110 илјади возила. Гамата им е исклучиво електрична и сега се состои од четири суштински различни модели, а петтиот наменет за глобална продажба е на пат. Stellantis за сума од 1,5 милијарди евра ќе добие 20 отсто сопственост во компанијата и што е поважно пристап до нивните напредни технологии. Исто така договорено е и формирање заедничка компанија за интернационална продажба на возилата на Leapmotor чиј прв човек ќе биде назначен од страна на Stellantis.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER