Mazda MX-5 Yamamoto Signature (со видео) :: Специјален автомобил од мајсторот Јамамото

Специјален автомобил од мајсторот Јамамото

Објавено на 17 мај 2018 година

Нобухиро Јамамото работи за Mazda 40 години, од кои повеќе од 20 посвети на моделот MX-5. Заради тоа се смета за најповикан да каже со кои чувства владее овој родстер. А тој го изрази тоа со креирање специјална серија потпишана со неговото име. Јапонскиот мајстор не смени многу – познавајќи го во душата, за него и стандардниот MX-5 е доволно предизвикувачки. Сепак сметаше дека треба да му се додаде помалку острина и рафинираност. Затоа ги замени амортизерите со специјални Ohlins наменети за тркачка и патна употреба. Според него тие ја гарантираат прецизноста на ослонувањето, што е од суштинско значење за достигнување на лимитите на моделот. Посебно на оваа верзија опремена со 1,5 литарски мотор Mazda MX-5 Yamamoto Signatureсо 131 коњска сила. Како дополнување, тој ги замени и сопирачките клешти – напред со Brembo, а назад Nissin. Чепна малку и на аеродинамиката, а стави и нови тркала. Внатрешноста ја облагороди со алкантара во две бои, рачно обработена од италијанските мајстори на својот занает. Наменувајќи ги за вистинските сладокусци, Јамамото-сан ќе направи само четири вакви примероци од Mazda MX-5 по цена од 37.500 евра.

Mazda MX-5 Yamamoto Signature

видео

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER