Opel :: 300 хибридни коњи за Grandland X

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

300 хибридни коњи за Grandland X

Покрај плаг-ин технологијата, најголемиот SUV на Opel сега доби и 4×4 способности

објавено на 14 мај 2019 година

Синергијата меѓу Opel и PSA групата продолжува да ја менува понудата на германскиот производител. Сега на ред дојдоа новите технологии, конкретно хибридниот плаг-ин погонски склоп кој најде свое место во Grandland X. Тој на најголемиот SUV на Opel му донесе 300 коњски сили, но и погон на сите четири тркала. Познат од 3008 кој е негов брат-близнак, тој е комбинација од 1,6 литарски турбо-бензинец и по еден електромотор на секоја оска. Предниот е спарен со електрифицираниот 8-степен автоматски менувач, а оној назад преку инвертер и диференцијал е интегриран во оската. Литиум-јонската батерија има капацитет од 13,2 киловат-часа и се полни за нешто помалку од два часа на посебен полнач. Од Opel велат дека Grandland X Hybrid4 може да помине 50 километри исклучиво на струја. Интересен е и системот за регенерација кој практично овозможува возење со една педала, без користење на сопирачките. Благодарение на сé, според фабричките податоци овој кросовер просечно троши 2,2 литри на 100 километри и има емисија од 49 грама јагленород диоксид на километар.

Официјалната продажба ќе му започне многу бргу, но првите купувачи чекаат за испорака на своите возила до крајот на годинава.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER