MINI Countryman – Made in Germany

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Лансирањето на производството на MINI Countryman означува пресвртница во историјата на марката

Новиот MINI Countryman е првиот модел на британската марка што ќе се произведува во Германија. Фабриката на BMW во Лајпциг сега, покрај Серија 1 и Серија 2, ќе го произведува новиот Countryman. Флексибилната структура на склопување овозможува на една производствена лента да склопува различни по габарит и форма возила и три различни погони – на согорување, plug-in-hybrid и целосно електричен. Посебноста е што нејзиниот флексибилен производствен систем сега за прв пат се користи за повеќе брендови.

Производството на најголемиот модел MINI досега претставува важен чекор во иднината на фабриката на BMW Group во Лајпциг. Од 2018 година, компанијата инвестираше околу 700 милиони евра во локацијата во Саксонија за да го зголеми капацитетот и да овозможи производство на MINI Countryman. Трета генерација на возилото ќе биде достапна и со целосно електричен погон. BMW планира до крајот на идната година да го зголеми бројот на вработени во фабриката за повеќе од 1.000 лица.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER