MG – прв електричен караван

Вести насловна

Британец со кинески гени

Новата задача на MG е да освои уште територии

објавено 18. март 2021

Откако кинеската автомобилска компанија SAIC го купи MG, го ограничи само на пазарот во Велика Британија. Сега добиени се нови координати насочени кон континентална Европа со самоуверена најава на два нови електрични модели за оваа година. После Велика Британија и помалите пазари како Норвешка, Исланд, Данска и Холандија, сега се на нишан земјите како Германија, Франција и Италија. Оваа година МГ ќе ја испроба својата среќа на вкупно 13 европски пазари со седумгодишната гаранција.

Првите модели достапни во Германија се два теренци. ZS е потполно електричен модел од Б сегментот и plug-in хибриден EHS во компактната класа. ZS штотуку е избран за семеен автомобил на годината 2021 меѓу електричните автомобили во Белгија. На почетокот на летото доаѓа Marvel R, со кој MG би сакал да се позиционира како конкурент на VW ID 4, а еден од аргументите му е новата линија на дизајн. Денес беше откриено дека Marvel R ќе биде подолг за девет сантиметри и поширок од седум сантиметри од ID 4. Ветува опсег од најмалку 400 километри, максимална брзина од 200 км/ч и забрзување од 0 до 100 км/ч за помалку од пет секунди. Tеренецот долг скоро 4,70 метри има погон на сите четири тркала и три мотори, од кои два се на задната оска. Алтернативно, Marvel R треба да биде достапен и со погон само на задните тркала, исто така со двоен мотор.

Наведената сила е 212 kW (288 КС) и максимален вртежен момент е над 660 Nm. Благодарение на опцијата за брзо полнење, батеријата треба да може да се да наполни 80 проценти од нејзиниот капацитет за половина час. Покрај тоа, MG може да се оптовари со приколка од 750 килограми. Автомобилот, исто така, има V2L конекција за напојување на надворешни потрошувачи. На есен ќе биде лансиран MG Electric, коgo MG го промовира како прв караван во светот на електрична енергија. Возилото од сегментот Ц нуди од 578 до 1400 литри багажен простор, може да носи решетки за велосипеди на спојката на приколката и има моќност од 135 kW (184 КС). Како и Marvel R, постои V2L конекција, стандарден опсег од над 400 километри и опција за брзо полнење. Во Велика Британија, MG минатата година продаде 18.415 автомобили и оствари пазарен удел од нешто помалку од 1,2 проценти. Двете вредности беа далеку над резултатот од претходната година.