Mazda2 – Hybrid1

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Yaris во спортско одело

Првиот хибрид на Mazda доаѓа на пролет

Глобалните планови на Mazda се свртени кон електрификацијата. Во ова време да се промовира првиот самонапојувачки хибрид не е некоја новост, но го проширува портфолиото на електрифицирани модели.

Продлабочувањето на соработката со Toyota резултира со хибридизација на малата „двојка“. Искористен е три цилиндерскиот 1,5 литарски бензинец со 95 коњи. Него му е додаден електричен мотор од 59 kW за да се добие системска моќност од 116 КС. Повеќе од јасно е дека хибридот е наменет за економичност, но знае да покаже заби!

Спринтот до „стотка“ го совладува за 9,7 секунди, достига максимални 175 км/ч и за возврат бара само 3,8 литри на 100 км со просечна емисија на CO2 од 87 г/км. Ова, сепак, е важен модел за Mazda во контекс на компаниската обврска да ги исполни дефинираните цели. Според Парискиот договор, до 2030 година ќе се намали за 50% емисијата на СО2 во целокупниот производен процес за да во 2050 се достигне јаглеродна неутралност со целосна електрификација на понудата.

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER