Kia Sorento

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Со нови сили во нови победи

На салонот во Лос Анџелес Kia го покажа обновениот Sorento

Sorento како еден од стожерите на Kia во Америка секако е заслужен за создавање на довербата што купувачите ја имаат во возилата на корејскиот производител – 2005-тата кога се појави на пазарот продажбата на марката скокна за неверојатни 440 отсто. Затоа и секоја негова нова генерација или обновување се прави темелно и добро обмислено. Така е и сега кога четвртата генерација доби ново лице согласно авантуристичкиот  Opposites United дизајн.

Атлетски мускулестиот преден дел ја комбинира впечатливата маска со нови вертикални светла, а назад модификациите се ограничени само  на браникот и светлосните  групи. Во внатрешноста се среќава панорамски заоблен дисплеј кој со состои од два 12,3-инчни екрани од  дигиталната инструмент табла и инфо-забавниот систем. Унапредена е и електронската опрема чиј дел сега е и дигиталниот клуч. Под хаубата се среќаваат атмосферски и турбо 2,5 литарски четирицилиндрични мотори со 191 и 281 коњска сила спарени со осумстепена трансмисија, додека погонот на сите четири тркала е опционален. Дизајнерски и технолошки третман на подмладување ќе добијат и хибридната и плаг-ин верзијата, но малку подоцна.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER