Kenworth – SuperTruck 2

Американскиот производител на камиони Kenworth ја претстави својата лабораторија на тркала SuperTruck 2, настаната со поддршка на министерството за енергија со цел подобрување на сегашните технологии на еколошки план. Затоа и покрај футуристичкиот изглед не е електричен туку има дизел мотор, кој хибридно засилен развива 440 коњски сили.

За нивно ефикасно искористување се грижат бројни технологии, најмногу аеродинамиката. Пневматиците имаат екстремно низок отпор на тркалање, а камионот е опремен и со варијабилно ослонување кое ја прилагодува висината на оптимално растојание од патот.

При конструирањето се користени ултралесни материјали со што тежината е намалена за повеќе од дваесет отсто во споредба со типична конфигурација. Kenworth се надева дека ќе може технологиите применети кај него брзо да ги комерцијализира.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER