IVECO ќе ја транспортира Metallica низ Европа

Европската етапа на светската турнеја на Metallica М72 ќе биде овозможена од IVECO.

Партнерството помеѓу IVECO и Metallica беше најавено во ноември минатата година за време на лансирањето на ажурираниот асортиман на возила на IVECO за 2024 година во Барселона. Турнејата ќе опфати девет европски градови и ќе трае од мај до јули.

Минхен, Милано, Виена, Хелсинки, Копенхаген, Осло, Клисон, Варшава и Мадрид се местата каде поклониците ќе можат да уживаат во музиката на хеви метал бендот. Копнениот транспорт за европскиот дел од турнејата „М72“ ќе биде зајакнат со повеќеенергетска флота IVECO за да му помогне на легендарниот бенд да ја сочува животната средина додека ја транспортира својата опрема.

Конвојот ќе вклучува 10 тешки возила IVECO S-Way напојувани со течен природен гас (LNG) и 4 камиони IVECO S-Way напојувани со обновлив дизел. Дополнителна логистичка поддршка ќе дадат два електрични теглачи IVECO S-eWay. Електрично возило со горивни ќелии IVECO S-eWay ќе се приклучи на флотата во Шпанија за последните датуми на турнејата. Трансферот на екипажот до концертните дестинации за време на европската турнеја ќе го обезбеди IVECO BUS обезбедувајќи одржливо и удобно патување на персоналот.

Centro Stile на Iveco Group дизајнираше посебен изглед за целата флота, црпејќи инспирација од боите вклучени во албумот 72 Seasons. Камионите се обоени во црно со светло жолта завршница, а предната решетка гордо го прикажува иконското лого на Metallica. За да ја прослави оваа соработка IVECO  ќе произведе специјално издание од 72 теглачи со ексклузивна опрема кои ќе бидат пуштени во продажба во втората половина од годината.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER