Ексклузивно – Geely Holding & Electro Mobility Poland

Родена е нова електирчна марка

Кинескиот Geely се шири со секавична брзина. Сега стана донатор на уште една европска марка, полската Izera!

Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding), водечката приватна автомобилска технолошка групација во Кина, потпиша договор за лиценцирање на својата чиста електрична архитектура за одржливо искуство со ElectroMobility Poland, производител на електрични возила поддржан од полската влада. Geely Holding исто така ќе стане технолошки партнер на првата серија возила на EMP што ќе биде лансирана под брендот Izera.

Полската влада на помош го повика Geely Holding за да ја поддржи првата електрична марка на возила во Полска и да се исполни амбициозната транзиција на земјата кон електрични возила. Планот е да се развијат повеќе електрични модели за брендот Izera користејќи ја SEA архитектурата на Geely, а првиот модел ќе биде компактно спортско-корисно возило. ЕМР има намера да ги изгради своите први возила засновани на архитектурата на SEA во своите производствени погони во целосна сопственост и управувани во Јаворжно (регионот Шлезија) во Полска, вработувајќи 2400 луѓе. Geely и обезбедува на EMP знаење од највисоката класа во индустријата смисла, како и дополнителни деловни можности. На долг рок, ова технолошко партнерство ќе овозможи EMP да напредува, овозможувајќи силно да ангажира локални добавувачи и да го реализира проектот во предвидената деловна рамка.

Развиена од Geely Holding преку своите глобални центри за истражување и развој во Европа и Кина, SEA е наменска архитектура на чисто електрични возила која е многу скалабилна, од возила од А-сегмент до Е-сегмент и поголеми комерцијални возила. Платформата обезбедува сеопфатна софтверска рамка, намалувајќи го развојот на софтвер за партнерите и меѓуоскино растојание што може да се прошири од 1800 мм на 3300 мм, врз основа на барањата. Ова ги претставува најновите напори на Geely Holding да ја поддржи зелената транзиција кон електрични возила и да ги направи по прифатливи на европскиот пазар на електрични возила.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER