Ексклузивно : Возевме – Fiat 600e Red

FIAT го прошири своето електрично портфолио со компактен кросовер кој продолжува со носталгичното потсетување на богатото минато на компанијата. 600е ќе ги предизвика ривалите со атрактивна појава, палета на весели бои и електричен погон што добро се вклопува во неговата намена Што е 600е? FIAT има прилично високи очекувања за 600e. Тој треба да ја […]

Ексклузивно : Возевме – Hyundai Kona Electric 65kWh

Втората генерација на електричната Kona доби храбар изглед, подобрена автономија, зголемени димензии и мускули да  се справи на сè поталентираните електрични ривали. Што е Kona? Кога беше лансирана првата генерација на Hyundai Kona во најава беше електрификацијата, но потполно електричната верзија беше прилагодена на тогашните услови. Таа беше талентирано електрично возило во сегментот на компактни […]

Ексклузивно : Возевме – Jeep Avenger Summit

Првиот електричен модел на Јеер делува атрактивно и зрачи со шарм и стил. Нема сомнеж дека ќе се продава врз основа на тоа како изгледа. Сепак Avenger е исто така способен да пружи пристојна автономија и возни својства кои се очекуваат од марката. Што е Avenger? Avenger не е „џипот“ што ќе го искушувате низ […]

IVECO – Oбновена комплетната гама

Саемскиот центар во Барселона беше местото од каде IVECO ја најави својата светла иднина. Покрај обновувањето на целата гама возила што ги произведува, најави дополнителни услуги кои ќе воведат ново поглавие во светот на транспортот Храбро, смело, со јасен поглед во иднината. Така најкусо може да се коментира новата филозофија со која IVECO ги најави […]

Ексклузивно – Возевме Оpel Corsa Electric

Opel ја лансираше освежената верзија на Corsa и бевме во Руселсхајм да ја возиме пред да дојде во Македонија Opel Corsa е еден од најуспешните модели на Opel. Во своето 42 годишно постоење таа е продадена во повеќе од 14,3 милиони примероци, а воедно високо котира на европските топ листи. На домашниот, германски пазар, таа […]

Ексклузивно – BMW i7 прво возење

Баварскиот фантом На ексклузивниот настан во Јужна Африка се соочив со новата BMW Серија 7. По шест последователни генерации, секоја воведувајќи иновации или нова технологија, доаѓа целосно новиот G70 и, за прв пат, целосно електричен модел наречен i7. Со i7 водечката лимузина на компанијата прави елегантен влез во електричната ера, нудејќи погон на сите тркала […]

Интервју – Линда Џексон и Фил Јорк

Ќе ги задржиме цените и ќе понудиме модерни технолгии По втор пат во изминатите три месеци се сретнувам со Главната извршна директорка на Peugeot Линда Џексон и директорот за глобален маркетинг на компанијата Фил Јорк. Првиот беше непосредно, на тркалезната  маса одржана на парискиот мотор шоу, а сега по пат на видео врска, по претставувањето […]

Интервју – Linda Jackson, CEO Peugeot

Следат електрични години… Линда Џексон е искусен и докажан менаџер во автомобилската индустрија. Под нејзино водство Цитроен доживеа препород, а со формирањето на Стелантис и беше доверено раководењето со Пежо, марка со сегашен најголем удел во продажбата на групацијата. Главната тема е електрификацијата , а 2023 година ќе биде “електричната година” за Пежо. Дел од […]