Ford Motor Company – Преструктуирање на капацитетите во Шпанија

Одложување на инвестициите

Форд Мотор Компани соопшти дека ги одложува своите производствени инвестиции во Шпанија, наведувајќи ја „ревидираната перспектива за Европа“, но изјавија дека остануваат посветен на својата фабрика во Валенсија.

Производителот на автомобили нема да бара дел од шпанските фондови добиени од ЕУ за помош на штетите настанати од пандемијата за да инвестира во производство на електричните возила до јуни 2025 година. Соработката со властите продолжува за да идентификува други потенцијални јавни средства додека се префрла на целосно електрична флота на патнички возила во Европа до 2030 година кои ќе се произведува во Валенсија. Форд не даде повеќе детали за ревидираните очекувања за Европа. На почетокот на оваа недела, компанијата соопшти дека ќе укине вкупно 3.000 работни места со плати и договори, главно во Северна Америка и Индија.

Засега нема да бидат укинати работните места во фабриката во Валенсија, иако производителот на автомобили одамна вели дека ќе има одредено преструктуирање на својата работна сила бидејќи електричните автомобили бараат помалку работни часови за да се склопат. И синдикатот и шпанското Министерство за индустрија го критикуваат инвестициското одложување, истакнувајќи дека тоа не влијае на планот на Форд за производство на БЕВ во Шпанија, но извори од Мадрид нагласуваат дека се задржува посветеноста да се поддржи Ford во сегашните и идни инвестиции во Шпанија.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER