European AUTOBEST – Финалистите за 2022 на смотра

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Шесторица во финале!

Тестирањето на шесте финалисти ќе се одржи на 24. и 25. ноември во Тесдорф

објавено 19. октомври 2021

Претстојните тестови во Австрија ќе вкрстат перформанси на концепциски различни автомобили. Тоа лесно се заклучува ако го видите списокот кого го сочинуваат DACIA SPRING, HYUNDAI BAYON, OPEL MOKKA, RENAULT ARKANA, SKODA FABIA и TOYOTA YARIS CROSS кои се финалистите за наградата AUTOBEST 2022. Овие автомобили ќе се натпреваруваат за наградата „Автомобил што дава најмногу за вложеното на Европа во 2022 година“. Жирито од 32 членови од 32 земји, ќе ги направи своите последни проценки и ќе го даде својот глас во претстојните недели, а победникот на 21-то издание на AUTOBEST ќе биде објавен кон средината на декември. По успешниот прв настан минатата година, жирито повторно ќе оди во Тесдорф, Австрија на 24 и 25 ноември за завршниот тест. Полигонот на Австрискиот автомобилски клуб (OEAMTC) има меѓународно признание за тестирање возила, како и образование за возачи во многу области. Со Тесдорф сместен во непосредна близина на аеродромот во Виена, AUTOBEST воспостави партнерство за да изврши сеопфатен пакет тестови и да го истражи целосниот потенцијал на финалистите.

„Во текот на пандемијата, AUTOBEST се покажа како единственото меѓународно независно автомобилско жири што ја одржува редовната агенда на активности. Ние продолжуваме да се обидуваме да им понудиме на милиони потрошувачи на автомобили најдобра проценка за автомобилот Best Buy во Европа, но и за најдобрите луѓе, компании и технологии што ги имаме во индустријата денес. Понатаму, благодарение на новосоздадениот AUTOBEST Think Tank предводен од визионерскиот дизајнер на автомобили Френк Стивенсон, подлабоко ќе ја истражиме иднината на мобилноста, давајќи им на сите луѓе подобра видливост и разбирање за тоа што ќе се случува во наредните години“, рече Дан Варди, основач и претседател на AUTOBEST.

Членовите на жирито на AUTOBEST претставуваат 32 европски земји, што го прави најголемото независно автомобилско жири во Европа и светот по бројот на застапените земји. Жирито AUTOBEST посветува големо внимание на напорите што ги вложува автомобилската индустрија. Инвестициите, новите можности за работа во автомобилската индустрија за луѓе, средства за зелени автомобили и технологии, поддршката на различни региони во Европа, внимателно се проверени од жирито. Исто така, под лупа се новите технологии и поврзување во автомобилот. Вкупно, посветуваме осум награди на овие достигнувања во следните категории; MANBEST, COMPANYBEST, ECOBEST, DESIGNBEST, TECHNOBEST, SAFETYBEST, SMARTBEST и SPORTBEST. Во следните недели, AUTOBEST ќе комуницира со добитниците на овие награди за 2022 година. 21-то доделување на наградите ќе се одржи следната година во Стразбур, Франција на датум што ќе биде објавен подоцна, во очекување на еволуцијата на пандемијата во регионот на Стразбур. Оваа година, 20-годишнината од доделувањето на наградите AUTOBEST се одржа на 30-ти септември во Барселона, Шпанија, собирајќи рекорден број учесници од 34 земји, вклучувајќи водечки директори од различни компании и организации.

Во текот на две децении, Галата на наградите AUTOBEST стана клучен настан во календарот на автомобилизмот, со уметничка содржина од светска класа, гурмански мени со здрава содржина и уникатно големо финале за наградата AUTOBEST.  Повеќе информации се достапни на www.autobest.org КРАЈ НА СООПШТЕНИЕТО За AUTOBEST Организацијата AUTOBEST е создадена во 2001 година со револуционерен концепт за пронаоѓање на „Best Buy Car“ достапен на европскиот пазар. За автомобил да стане AUTOBEST победник, мора да ја претставува најдобрата понуда за повеќето европски клиенти. Цена, сервисна мрежа, дистрибуција на резервни делови и разновидност се најважните критериуми во процесот на гласање. Дизајнот и новите технологии, исто така, стануваат критичен фактор за гласање. AUTOBEST користи транспарентен систем за гласање, со комплексна матрица од 13 критериуми за да го одлучи победникот.

 

Contact:

Bianca Hurduc

events@autobest.org

Сподели

Последни новости

Најнова епизода

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 92.00ден
  • еуросупер 98 - 94.00ден
  • еуродизел Д5 - 86.00ден
  • течен нафтен гас - 51.00ден
  • метан - 108.50ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER