AutoBest – Тестирани се финалистите за 2024 година

Крајот на ноември е терминот кога најголемото независно жири ги тестира претендентите за титулата Best Buy Car of Europe Годинешните финалисти се ставени под лупа од страна на жирито AutoBest. Веќе одомаќени во Австрија 32 членови претставници на исто толку земји од Европа имаа интезивна дводневна програма. Првиот ден беше резервиран за возење на четирите […]

AUTOBEST – Познати финалистите

Европското жири AUTOBEST ги објави финалистите за титулата за 2024 година BYD DOLPHIN, FIAT 600e, HYUNDAI KONA и JEEP AVENGER се финалистите за наградата AUTOBEST 2024. Овие автомобили ќе се натпреваруваат за наградата Best Buy Car of Europe за 2024. Жирито од 31 член од 31 земја ќе ги направи своите финални проценки и ќе го […]

AUTOBEST – ECOBEST Challenge 2023

Во реални услови на употребување тестирани се 14 електрични автомобили ECOBEST Challenge 2023, електрифициран од VINFAST“ и поддржан од Quattroruote, е првиот европски независен реален сообраќаен тест на мејнстрим ЕВ со цел да се откријат вистинските параметри на електричните возила. Ова е единствениот тест со транспарентен, неутрален и избалансиран пристап. Се одржа во Ваирано, каде […]

ECOBEST Challenge 2023 – Electrified by VinFast

Следната недела ќе бидат тестирани 14 најнови електрични автомобили VinFast, глобалниот бренд за паметни електрични возила од Виетнам, повторно соработува со AUTOBEST за да го организира „ECOBEST Challenge 2023 – Electrified by VinFast“ по трет пат. Настанот ќе се одржи помеѓу 27 и 29 јуни во Ваирано, Италија. Оваа соработка произлегува од стратешкиот договор за […]

AUTOBEST Gala – 22-то издание одржaно во Ротердам

Оскарите на автомобилската индустрија Како што доликува на најголемото европско жири AUTOBEST гала вечерта беше одржана во престижна локација и во присуство на годинешните лауреати. Традиционално на својата гала вечер AUTOBEST ги доделува и посебните признанија на компании, производи и персони кои со своето дело дале значителен придонес на автомобилската индустрија и сé што е […]

AUTOBEST -Оскарите на автомобилската индустрија во Ротердам

Нова пресвртница во историјата на АУТОБЕСТ 22-то гала издание на наградите AUTOBEST ќе се одржи на 11-ти мај во Ротердам, Холандија. Следејќи ја традицијата на избор на револуционерни локации за одржувањето на гала доделувањето на наградите AUTOBEST, овогодинешниот најважен автомобилски настан, ќе се организира во срцето на Ротердам, на престижна историска локација. Гроте во Синт-Лоренскерк […]

AUTOBEST – ECOBEST Challenge

Има ли живот после смртта? Европското жири Аутобест во склоп на своите редовни активности го спроведува ECOBEST предизвикот во кого се тестираат БЕВ во секојдневни услови на возење. Детално ја објаснуваме процедурата на тестирањето, целите и резултатите со кои не сакаме ништо да заклучуваме! Тоа им го препуштаме на потрошувачите, ние само ги обезбедивме фактите. […]

Првата AutoBest награда „Иднината е тука“ отиде кај концептот Renault Scenic Vision (видео)

Прва светска сеопфатна анализа на концептни автомобили AutoBest Think Tank претставен лани на гала вечерта во Барселона чиј претседател е легендарниот дизајнер и член на DesignBest Алејата на славните Френк Стивенсон, ја објави својата прва награда „Иднината е тука“. Таа е многу повеќе од награда – се однесува на визијата на AutoBest за иднината на […]

VinFast е првиот носител на наградата „Ѕвезда во подем“ на AutoBest

Нова ѕвезда на европското автомобилско небо Оваа награда се доделува на нови компании како признание за успешно излегување на европскиот и светскиот пазар и VinFast ја добива четири години откако ја спечали AutoBest наградата „Ѕвездата е родена“ на глобалната премиера на марката. Брзиот развој ја доведе виетнамската компанија до модерен глобален автомобилски производител кој ја […]

Eксклузивно интервју – Мате Римац

Пред 15 години сите мислеа дека сум луд! Харизматичниот хрватски визионер одвои еден час од своето скапоцено време да одговара на прашањата на АУТОБЕСТ. Сосема отворено зборувавме за неговите почетоци, работењето, за иднината на Rimac и Bugatti, идните смерови во автомобилската индустрија и перспективите на зелените технологии. Ви го пренесуваме интервјуто во целост, кое всушност, […]