Авто Магазин – Нова премиера

Изминатите седум дена поминаа во знакот на два автомобилски саеми, Едниот на европско тло, другиот во Индија. За жал осем перчења, стискање на мускули и најави за светла иднина не видовме плејада на нови модели. Во Брисел вистинска светска премиера доживеа Mazda МХ-30 со приклучен хибрид и наместо во Женева, сега во главниот град на […]

Chevrolet Corvette E-Ray – Ново толкување на традицијата

Хибридизирана и со погон на сите тркала За 70-иот роденден Corvette доби уште еден мотор и виза за електрична иднина Почитувајќи ја традицијата General Motors упорно одбиваше да подготви некои помодерни технички решенија за Chevrolet Corvette. Oсновната Stingray верзија сé уште има мотор со брегаста оска во блокот. Идејата да се понуди многу сила во […]

Volvo – По 25 години повторно погон на задните тркала

Новата моделска година со подзаборавен зачин Во средината на април треба на пазарот да пристигнуваат обновените C40 и XC40 Recharge Pure Electric Тандемот електрични компаквни кросовери на Volvo во портфолиото на марката го враќаат погонот на задните тркала, решение кое четвртина век беше во фиока. Заедно со оваа добра вест пристига уште една. Втората генерација […]

Toyota – Оптимистички прогнози за 2023

Закрепнување со можни отстапки… Toyota предвидува закрепнување на производството на возила во 2023 година, со одредени ризици Тоyotа планира да произведе 10,6 милиони возила годинава, но предупредува дека конечните испораки би можеле да бидат за 10 отсто пониски доколку проблемите со чиповите продолжат и не успее да набави доволно компоненти, особено полупроводници. Новата цел ќе […]

Интервју – Линда Џексон и Фил Јорк

Ќе ги задржиме цените и ќе понудиме модерни технолгии По втор пат во изминатите три месеци се сретнувам со Главната извршна директорка на Peugeot Линда Џексон и директорот за глобален маркетинг на компанијата Фил Јорк. Првиот беше непосредно, на тркалезната  маса одржана на парискиот мотор шоу, а сега по пат на видео врска, по претставувањето […]

Suzuki – Мали електрични возила со помош од Toyota

Лекции по технологија од големиот брат Suzuki Motor сака да учи од партнерот Toyota како да ја алицира технологијата за БЕВ за да конструира мали електрични возила На саемот во Њу Делхи Suzuki го претстави концептот eVX, кросовер на електричен погон со најава дека производството би започнало во 2025 година. Растечкиот пазар во Индија е […]

VW ID.7 – Видео

Електрична замена за Пасат Volkswagen го избра Саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас за да го промовира својот прв целосно електричен седан ID.7. Тој беше најавен пред шест месеци преку концептот ID.Aero од кого го наследува стилот и аеродинамичната силуета. По електрични модели што наликуваат на моноволуменци, конечно од Волфсбург доаѓа модерен седан со […]

Citroen – Електричен мини автомобил за Индија базиран на C3

Премиерата закажана за следниот месец Иако базиран на новиот С3, од Citroen нема коментар дали новиот модел ќе се продава во Европа како ривал на Dacia Spring… Citroen ќе лансира целосно електрична верзија на својот C3 следниот месец во Индија, но не е јасно дали ќе има негова европска верзија која, според цената, би можела […]

BMW – Се приближува до Tesla

Најпродаван европски премиум струјаџија Бележејќи 172.011 продадени БЕВ, BMW освои двојна круна Втора година по ред BMW е најпродаван премиум бренд во светот со вкупно продадени 2.1 милион возила. На овој скор помогна продажбата на електричните модели со кои Баварците се пласираа пред Audi и Mercedes-Benz. За воља на вистината се работи за мала разлика, […]

Jeep Avenger – COTY 2023

Прва европска титула за Јеер Европското жири по 60-ти пат го избра автомобилот на годината и како многу пати досега изненади – звучната титула за прв пат отиде кај Jeep за моделот Avenger. Креиран примарно за купувачите на Стариот Континент, овој најмал модел на американската марка кој се произведува во Полска првично е лансиран во […]