BMW Z4 :: Први и искрени насмевки

Први и искрени насмевки

Моќта доаѓа од името
Објавено на 2 октомври 2018 година

Американците имаа можност да го видат новиот BMW Z4 малку порано на настанот Concours d’Elegance Pebble Beach, а ние дури сега, во Париз. И затоа, иако не е апсолутен новитет на марката тука, извлече искрени насмевки на лицата на сите. Направен е во соработка со Toyota, со тоа што никако не можеме да се оттргнеме од впечатокот дека баварското апсолутно доминира. Тоа, секако, нималку не е лошо, бидејќи BMW има подобро педигре во изработката на вакви модели.

Родстер по вокација, новиот Z4 за разлика од порано сега повторно доаѓа со мек преклоплив покрив. Малку е поголем но и полесен, а има и за оваа класа значајни 70 литри поголем багажник. Дигиталниот кокпит кажува дека е предвесник на новото време, а во понуда ќе се најде со мотори со 4 и 6 цилиндри. Најинтересна верзија, барем засега, е онаа со ознаката M40i која под долгата хауба има трилитарски шестцилиндричен агрегат со 340 KS, спарен со 8-степена автоматика. Нејзе до 100 km/h и требаат 4,6 секунди, а најголемата брзина џентлменски е ограничена на 250 km/h. За потрошувачката нема да зборуваме, ниту пак за цената. Место тоа ќе кажеме дека има електронски контролирано ослонување и диференцијал, потоа М-сопирачки, големи 19-инчни тркала и бројни детали кои прават гордо да ги носи ознаките BMW и M.

Освен споменатата верзија, новиот BMW Z4 на располагање ќе биде уште и со дволитарски четирицилиндричен мотор со 150 и 256 KS, првиот со шестстепен мануелен а вториот со осумстепен автоматски менувач. За нивно производство ќе се грижи Magna Steyr, кој за тоа одвои дел од своите капацитети во австрискиот Грац.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER