Bentley Continental GT Convertible :: Непоколебливо господски

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Непоколебливо господски

Новиот Bentley Continental GT Convertible се соблекува топлес за 19 секунди
Објавено на 27 ноември 2018 година

Прво беше купето, па тркачката GT3 верзија а сега и кабриолетот – Bentley ја претстави новата генерација на Continental GT Convertible. Луксузниот крстосувач ќе го обожаваат сите со многу пари кои живеат во сончевите краишта. Еден таков град е и Лос Анџелес, каде тој ја има својата светска премиера. Continental GT Convertible останува без мекиот покрив за само 19 секунди. Тоа може да се стори и во возење, со брзина до 50 km/h. Во понуда ќе биде со дури седум различни бои на платното со специјална звучна изолација. Од Bentley тврдат дека бучавата при возењето со него е намалена на ниво на претходната генерација на Continental GT во купе изведба.

За погон на овој господски модел ќе се грижи монструозниот 6-литарски W12 мотор со 635 KS, во пар со осумстепен менувач со двојна спојка и погон на сите тркала. Иако е потежок од купето за цели 160 kg, забрзувањето од 3,8 секунди и максималната брзина од 333 km/h ќе импресионираат секого. Подоцна треба да добие и V8 мотор. Внатрешноста е добро позната, со најфини материјали и богата опрема, меѓу другото и со озвучување од 2.200 вати.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER