Audi A6 дополнително позелене

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Audi A6 дополнително позелене

Освежената гама на Audi A6 доби моќна plug-in хибридна изведба

Објавено на 22 октомври 2019 година

Иако уште од самиот старт на продажбата лани Audi A6 беше целосно хибридизиран со 48-волтен систем, сега се појави она вистинското што го чекаа купувачите – plug-in верзијата. Ја има ознаката 55 TFSI e Quattro зад која се крие комбинација на 2,0 литарски турбо бензинец со 252 KS и електромотор со 143 KS. Пакетот чија вкупна моќност изнесува 367 KS е заокружен со батерии од 14,1 kWh, 7-степен S-Tronic менувач погон на сите четири тркала. Со него Audi A6 55 TFSI e Quattro забрзува до 100 km/h за 5,6 секунди, а најголемата брзина електронски е ограничена на 250 km/h. Возењето пак само на струја ќе трае 53 km, и тоа со брзини до 135 km/h. Цената во Германија му изнесува 68.850 евра.

 

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER