Aston Martin – Valhalla вгодина на улиците

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Хипер автомобилот на Aston Martin ќе има 1.012 коњи и ќе чини 660.000 евра

Откако четири години по претставувањето на првиот концепт започнаа да кружат озборувања дека името Valhalla во превод значи ветер и магла, се огласија од Aston Martin тврдејќи дека работите на овој суперавтомобил се интензивираат.

За развојот е задолжено формула 1 одделението кое во него ќе ги вложи сето свое знаење и технологии. Планиран за производство од следната година, Valhalla ќе има хибриден погонски систем со 1.012 коњски сили кои ќе ги испорачуваат твин-турбо V8 агрегат и три електромотори.

Два од нив се на предната оска обезбедувајќи му погон на сите тркала, што заедно со напредната аеродинамика и имплементираните решенија од формула 1 болидите го олеснува нивното кротење.

Иако во моментов ниту еден прототип не е подготвен за тестирања, Британците тврдат дека 90 отсто од динамичките поставки веќе се завршени со помош на компјутерски симулации во кои учествувале и Ланс Строл и Фернандо Алонсо. Планирано е да се произведат 999 автомобили чија цена ќе стартува од 660 илјади евра.

Сподели

Последни новости

Актуелни цени на горивата

  • еуросупер 95 - 80.50 ден
  • еуросупер 98 - 83.00 ден
  • еуродизел Д5 - 69.00 ден
  • течен нафтен гас - 48.00 ден
  • метан - 69.00 ден

Сакате да добивате известувања?

Зачлени се на нашиот NEWSLETTER